Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 00:25
Reklama Baner reklamowy

Uwaga na fałszywe telefony! Oszuści podający się za pracowników banków zalecają zainstalowanie "aplikacji bankowej"

Coraz częściej pojawiają się telefony oszustów chcących wyłudzić nasze pieniądze. Podając się za pracownika banku, zalecają zainstalowanie rzekomej bankowej aplikacji. Ta jednak okazuje się aplikacją szpiegowską.
Uwaga na fałszywe telefony! Oszuści podający się za pracowników banków zalecają zainstalowanie "aplikacji bankowej"

O podejrzanym telefonie poinformował nas Pan Wojciech z Chorzowa. Jak przekazał mieszkaniec naszego miasta, dzwoniący do niego oszust przedstawił się jako pracownik banku.

-Powiedział, że na moim koncie w banku ING doszło do próby wyłudzenia 700 złotych. Ja mu na to, że mam konto w mBanku. Rozmowa się zakończyła i za chwilę ponownie zadzwonił telefon. Znowu w tej samej sprawie, ale dzwoniący tym razem twierdził, że reprezentuje mBank. - mówi Pan Wojciech. - To na pewno był ten sam głos, poznałem go po wschodnim akcencie. - dodał.

Na pytanie o wiarygodność swojej tożsamości, naciągacz zwrócił uwagę na nr telefonu z którego dzwoni, ten sam widnieje na rewersie karty bankowej. Była to oczywiście manipulacja, oszuści mają swoje sposoby aby taki właśnie numer wyświetlił się na ekranie naszego smartfona. W toku rozmowy rzekomy pracownik banku nalegał na zainstalowanie ważnej aplikacji bankowej, mającej na celu chronić pieniądze klienta. Pan Wojciech jednak był czujny i nie skorzystał z propozycji oszusta. Natępnie zadzwonił na infolinię banku, gdzie poinformowano go, że żaden pracownik banku w tego typu sprawach nie kontaktuje się z klientem telefonicznie.

-W takiej sytuacji absolutnie nie wolno instalować żadnych aplikacji i nie logować się na strony internetowe wskazane przez oszusta. Banki nie działają w ten sposób. Tacy dzwoniący poprowadzą nas do zainstalowania aplikacji szpiegowskiej, co ma na celu wyłudzenie naszych danych, w tym haseł do bankowości elektronicznej. To może się skończyć wyczyszczeniem naszego konta. - ostrzega Sebiastian Imiołczyk, oficer prasowy chorzowskiej policji.

Pan Sebiastian potwierdza, że policja otrzymuje sygnały o takich działaniach, jednak teraz "plagą" są oszustwa związane ze sprzedażem i kupnem na popularnych aukcjach internetowych. Niepokojące jest to, że tutaj często również młode osoby dają się nabrać na ruchy oszustów. Policja apeluje o czujność.

Więcej w tekście: Policja ostrzega! Nie tylko kupując, ale również sprzedając towar przez internet możesz paść ofiarą oszustów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: szaula Treść komentarza: To wreszcie kiedy 07-2026 czy 07-2027. W nagłówku pisze 07-2026 a na końcu artykułu 07-2027. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:29 Źródło komentarza: Ciężarówki nie wjadą tranzytem na ulicę Bytomską. Miasto wprowadza poważne zmiany! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To juz wiemy na kogo nie glosowac do rady miasta. Nie chcemy takiej rady! Data dodania komentarza: 25.06.2026, 13:35 Źródło komentarza: Prezydent Szymon Michałek z wotum zaufania i absolutorium Autor komentarza: Laax Treść komentarza: Mówią, żę pożar zaczął się o 16:30 a pierwsze ostrzeżenia RCB zaczęły przychodzić kolejnego dnia o 0:35. Prezydent Michałek sie obudził to wysłał informacje o potrzebie takiego alarmu RCB Data dodania komentarza: 25.06.2026, 10:48 Źródło komentarza: Pożar śmieci w Chorzowie. Powołano pełnomocnika ds. Bezpieczeństwa Środowiskowego [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: slazak Treść komentarza: To wyróżnienie pewnie z powodu zamknięcia estakady haha Faktycznie to osiagniecie na skalę całej kuli ziemskiej! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:17 Źródło komentarza: Miasto Chorzów w prestiżowym zestawieniu! "To nasza wspólna nagroda i jednocześnie motywacja do dalszej pracy" Autor komentarza: Katns Treść komentarza: Dzien dobry o ktorej spiewac bedzie mily pan Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:28 Źródło komentarza: Skolim, Modelki i Zenek Martyniuk na Śląskim! [HARMONOGRAM] Autor komentarza: kaloryfer Treść komentarza: No, trwałe to jak 150! Tak to jest jak uprawia się prowizorkę, byle by tylko pokazać, że COKOLWIEK się ROBI. Wywalone pieniądze- a mógł być festyn, na którym by można pobrylować i FAJNE zdjęcia popstrykać. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:11 Źródło komentarza: Problemy z placem zabaw w Parku Hutniczym – zaledwie miesiąc po otwarciu
Reklama
Reklama