Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 10:23

Rada Chorzowa zabiega o wpisanie tradycji hutniczych na Listę Dziedzictwa Kulturowego

Podczas obrad Rady Miasta Chorzowa podjęto uchwałę w sprawie rozpoczęcia starań o wpisanie tradycji hutniczych na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Działania związane są z nadchodzącym 220-leciem uruchomienia Huty Królewskiej. 
Rada Chorzowa zabiega o wpisanie tradycji hutniczych na Listę Dziedzictwa Kulturowego

Zachowaniem i popularyzacją tradycji kulturowej jaką jest hutnictwo w naszym mieście, zajmuje się Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Bez wątpienia dla wielu chorzowian temat tej gałęzi przemysłu jest szczególnie bliski. W "Mieście Ognia" trudno znaleźć mieszkańca, gdzie jeśli nie on sam, to ktoś bliski miał styczność z hutnictwem. Dziś już przemysł ten nie działa w Chorzowie tak prężnie, co jest koleją rzeczy, jednak nie sposób obok tematu ognia przejść u nas obojętnie. 

W porządku obrad sierpniowej sesji Rady Miasta Chorzowa znalazła się uchwała dotycząca rozpoczęcia starań o wpisanie tradycji hutniczych na Listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Miasto chce w ten sposób uczcić 220-lecie powstania Huty Królewskiej, co miało miejsce 27 września 1802 roku. 

- Świadomi wagi tego historycznego wydarzenia, jego stymulującej dla procesów urbanizacyjnych roli oraz znaczenia procesu industrializacji Rada Miasta Chorzów postanawia upamiętnić tę rocznicę. W ten sposób pragniemy wyrazić szacunek dla pokoleń ludzi, którzy na przestrzeni ponad dwóch wieków tworzyli przemysłowe miasto Królewska Huta, a następnie Chorzów - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Rada zadeklarowała tym samym podjęcie starań o wpisanie powyższych tradycji na Listę jako przejaw kultu Świętego Floriana. Uchwała została przegłosowana i weszła w życie z dniem jej podjęcia. 

Powołano Radę w Muzeum Hutnictwa

Jeśli już o chorzowskim Muzeum mowa, warto wspomnieć że od niedawna posiada ono swoją Radę, która została ustanowiona zgodnie ze statutem placówki. W składzie Rady Muzeum znajduje się pięc osób. 

Radni Muzeum Hutnictwa w Chorzowie:

  • Zbigniew Pawlak - przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, prowadzące m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. 
  • Dr hab. inż. architekt Piotr Gerber - profesor Politechniki Wrocławskiej, założyciel Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. 
  • Bartłomiej Szewczyk - dyrektor Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido, a także Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. 
  • Karolina Muza-Adamiec - kierownik biura Odpowiedzialności Biznesu, szefowa Kampusu, Różnorodności i Employer Brandingu w ArcelorMittal Poland. 
  • Rafał Zaremba - dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chorzów. 

Za zasiadanie w Radzie Muzeum nie jest przewidziana dieta. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HajduczaninTreść komentarza: Biblioteka na Hankego była zbędna i mnie jako mieszkańca cieszy ten fakt. Ta na pniokach faktycznie nie ma zbytnio dogodnej alternatywy, bo najbliższa jest bodajże przy placu Mickiewicza.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:13Źródło komentarza: To ostatnie dni dwóch Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w ChorzowieAutor komentarza: chorzowianin75Treść komentarza: Ciekawe co jeszcze zostanie zamknięte w Chorzowie??Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:59Źródło komentarza: To ostatnie dni dwóch Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w ChorzowieAutor komentarza: WaldekTreść komentarza: Są wreszcie jakieś punkty przywiezione z meczu wyjazdowego. Nie wiem czy się cieszyć i liczyć jeszcze na awans czy tylko się uśmiechnąć.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 06:35Źródło komentarza: Siedem bramek w Kołobrzegu i przełamanie Ruchu Chorzów w starciu z KotwicąAutor komentarza: RafiTreść komentarza: Alba Chorzów 🤣🤣 gorszego syfu już niema.. trudno znowu będzie trzeba wyrzucać śmieci koło kontenera..Data dodania komentarza: 17.04.2025, 00:11Źródło komentarza: Ceny za śmieci poszybują w górę? W Chorzowie rozstrzygnięto przetargAutor komentarza: podatnikTreść komentarza: Ale dajmy im 400 mln na stadion 😂 Napierw ze 3 sezony w ekstraklasie a potem możemy porozmawiać..Data dodania komentarza: 16.04.2025, 19:46Źródło komentarza: Ruch Chorzów nadal zawodzi. Tym razem przegrywa z zamykającą tabelę Stalą Stalowa WolaAutor komentarza: zniesmaczonyTreść komentarza: Ta pani w ogóle wie na jaki temat się wypowiada? Wedle niej Sylwestra zaczęto obchodzić dopiero pod koniec XIX w. Tymczasem historia mówi co innego. Sylwester był już obchodzony w starożytnym Rzymie. Starożytni Rzymianie czcili w ten dzień swojego boga Janusa. Języki angielski i niemiecki, przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wypadałoby również nadmienić, że od 46 roku p.n.e. Rzymianie Nowy Rok obchodzili już oficjalnie 1 stycznia bez odwoływania się do tradycji religijnej. Tego dnia urządzano huczne zabawy, przywdziewano maski i obdarowywano się prezentami. 1 stycznia 1000 roku papież Sylwester II udzielił wszystkim wiernym błogosławieństwa „Miastu i Światu” (Urbi et Orbi), co stało się papieską tradycją i trwa do dzisiaj. Tych informacji w tekście zabrakło. Na drugi raz zapytajcie jakiegoś historyka. Ta pani jest najwyraźniej niedoinformowana w temacie.Data dodania komentarza: 12.04.2025, 20:02Źródło komentarza: Przegnać złe duchy