Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 czerwca 2025 07:13
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

"Wieś tańczy i śpiewa". Przed nami wiejska potańcówka w chorzowskim Skansenie

Już w najbliższą niedzielę w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbędzie się tradycyjna wiejska zabawa. Podczas wydarzenia, oprócz śpiewu i tańców, nie zabraknie również interesujących warsztatów.
"Wieś tańczy i śpiewa". Przed nami wiejska potańcówka w chorzowskim Skansenie

Na początek warsztaty instrumentalne i śpiewacze, później występy na plenerowej scenie, a na koniec wiejska potańcówka oraz koncerty - tak właśnie zapowiada się zaplanowana na 17 września w Skansenie impreza pn. "Wieś tańczy i śpiewa". Wydarzenie to odbędzie się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Etno Polska. Edycja 2023".

– Celem jaki wyznaczyliśmy sobie pisząc projekt w naborze Etno Polska, była popularyzacja twórczości muzycznej, tanecznej i śpiewaczej, czerpiącej swoje inspiracje z kultury ludowej. Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ od lat zajmujemy się digitalizacją spuścizny po profesorze Adolfie Dygaczu i pragniemy ten dorobek udostępniać kolejnym odbiorcom, stąd też obecność w repertuarze imprezy pieśni zebranych przez tego wybitnego badacza – mówi Paulina Cius-Górska, p.o. dyrektora Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" – W naszej opinii kluczowym jest upowszechnianie regionalnego dziedzictwa a przez to zachowanie ciągłości kulturowej poprzez przekaz międzypokoleniowy. Osiągnąć to możemy realizując właśnie zajęcia na których fachowcy – etnolodzy, etnomuzykolodzy, artyści i zespoły śpiewacze, które są nosicielami żywej tradycji, przekazują swoją wiedzę odbiorcom – zarówno dzieciom jak i dorosłym. Koncert i potańcówka, wieńczący wydarzenie z pewnością pozwolą ukazać energię i żywiołowość tradycyjnej muzyki - dodaje Cius-Górska.

W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną trzy warsztaty umuzykalniające dla dzieci, w tym jedne z grupą integracyjną - przy wsparciu wykwalifikowanego muzykoterapeuty, skierowane do osób o szczególnych potrzebach. W czasie, gdy najmłodsi będą zdobywać umiejętności śpiewacze pod okiem specjalistów, dorośli będą mieli szansę na naukę dawnych pieśni z prowadzącymi zajęcia dedykowane tej grupie wiekowej.

Szczególną atrakcją będą warsztaty manualne dla dzieci, podczas których uczestnicy poznają tajniki budowy jednego z najbardziej popularnych, ludowych instrumentów dętych jakim jest fujarka. Każde dziecko z pomocą fachowców wykona własny instrument, który będzie mogło zabrać ze sobą.

Po zakończeniu tej części, wydarzenie przeniesie się na scenę plenerową Skansenu, gdzie poznamy efekty warsztatowych działań. Grupy śpiewacze zaprezentują się przed publicznością, która będzie mogła dołączyć się dzięki specjalnie przygotowanym na tę okazję śpiewnikom z tekstami pieśni, a po występie amatorów będzie czas na koncerty znanych i lubianych kapel ludowych. O godz. 15:30 swój koncert zaprezentuje kapela Wałasi, o 16:30 wystąpi zespół Leśniaki, natomiast na zakończenie odbędą się warsztaty taneczne i wiejska potańcówka prowadzona przez kapelę Fedaków

Na warsztaty obowiązują zapisy i bilety w cenie 10 zł, które są dostępne >>TUTAJ<<. W ramach biletu będzie można również wziąć udział w odbywającej się równocześnie drugiej imprezie, tj. Dniu Kartofla.

Czytaj także: Pora na wykopki! Przed nami Dzień Kartofla w chorzowskim Skansenie

 

Graf. Muzeum GPE Chorzów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Tak trzymac! Jestem Was dumny i po raz pierwszy czuje, ze ktos naprawde zaczyna dbac o nasze miasto i nas mieszkancow. Dziękuję !Data dodania komentarza: 26.06.2025, 18:17Źródło komentarza: Debata na temat przyszłości chorzowskiej estakady podczas sesji Rady Miasta! Zapadły pierwsze decyzjeAutor komentarza: StifTreść komentarza: Teraz mieszkańcy Chorzowa,Bytomia, Tarnowskich Gór oraz okolic powinni wystąpić do 3- ciej drogi na którą głosowali o dotację. PozdrawiamData dodania komentarza: 26.06.2025, 14:20Źródło komentarza: Estakada w Chorzowie się sypie: są wyniki ekspertyzy. Co to oznacza dla kierowców?Autor komentarza: SifTreść komentarza: Po co było remontować za 38,5 mln tylko na jedną dekadę. Widocznie jakiejś grupie ludzi się opłaciło. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 14:12Źródło komentarza: Estakada w Chorzowie się sypie: są wyniki ekspertyzy. Co to oznacza dla kierowców?Autor komentarza: PoinformowanyTreść komentarza: To polityczna gra i zemsta. Wystarczy tylko informacja, w jakich czasach Marcin Cyprys-Gaudyn został mianowany na stanowisko prokuratora: „Decyzjami Prokuratora Generalnego z 15 września 2016 roku powołani zostali na stanowisko prokuratora prokuratury rejonowej: 10. Marcin Piotr Cyprys – Gaudyn w Prokuraturze Rejonowej Katowice – Zachód w Katowicach,” Czy to tylko przypadek ? Od 2015 do 2023 roku Prokuratorem Generalnym był Zbigniew Ziobro .Data dodania komentarza: 26.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Były Prezydent Chorzowa zatrzymany przez CBŚP!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Teraz jeszcze za M.Kopla niech się wezmą...on też ma brudne łapskaData dodania komentarza: 26.06.2025, 09:08Źródło komentarza: Były Prezydent Chorzowa zatrzymany przez CBŚP!Autor komentarza: Obserwator pobocznyTreść komentarza: Bo panstwo mamy kartonowe i na to pozwala. Decyzje podejmuja miernoty a szara masa jest prosta w manipulacji. Na tyle prosta, ze te miernoty nia w miare sprawnie manipuluja i utrzymuja sie na stanowiskach skutecznie blokujac rozwoj i postep.Data dodania komentarza: 26.06.2025, 00:32Źródło komentarza: Były Prezydent Chorzowa zatrzymany przez CBŚP!
Reklama
Reklama