Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 01:06
Reklama

Świadczenie wspierające: najpierw decyzja wojewódzkiego zespołu, potem wniosek do ZUS

Od 1 stycznia obowiązywać będą przepisy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać takie wsparcie najpierw musi uzyskać decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, którą wydaje wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON).
Świadczenie wspierające: najpierw decyzja wojewódzkiego zespołu, potem wniosek do ZUS

Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby, które m.in.: ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce, otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów.

Najpierw wniosek do WZON

Osoba starająca się o takie wsparcie najpierw musi złożyć wniosek do WZON o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Będzie to można zrobić od 1 stycznia 2024 r. 

Warunkiem ubiegania się o wydanie takiej decyzji jest posiadanie statusu osoby z niepełnosprawnością potwierdzonego w formie:
- orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu – wydanego przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji – wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS,
- orzeczenia o inwalidztwie – wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

Po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia.

Kolejny krok to wniosek do ZUS

- Gdy osoba otrzyma decyzję WZON dopiero wówczas może złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS. To, kiedy będzie go można złożyć w ZUS, będzie zależało od liczby punktów w decyzji WZON oraz od tego czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Harmonogram, zgodnie z którym świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnością, wygląda następująco: 
- osoby, które mają od 87 do 100 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 r.,
- osoby, które mają od 78 do 86 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 r.,
- osoby, które mają od 70 do 77 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 r.

Osoby, które mają co najmniej 70 pkt, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Kwota świadczenia zależy od liczby punktów w decyzji WZON

Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (dziś, tj. w grudniu 2023 r., wynosi ona 1588,44 zł). Oznacza to, że na początku będą to kwoty od ok. 635 zł do blisko 3495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:
- 95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
- 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej,
- 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej,
- 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej,
- 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej,
- 70–74 pkt – 40 proc. renty socjalnej.

WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.

Wnioski do ZUS tylko elektronicznie

Wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, ale nie ma profilu na PUE ZUS, wówczas Zakład założy jej taki profil automatycznie, na podstawie danych z wniosku. Wniosek do ZUS może również zostać złożony przez pełnomocnika.

- Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku. Będzie je otrzymywać łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy 500+ dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.

źródło: Informacja prasowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Mark87Treść komentarza: To był słaby rokData dodania komentarza: 17.05.2025, 23:23Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: ĆmaTreść komentarza: OBY to był już jego koniec. Trzeba zrobić referendum. Ale jak dalej będzie się zastraszało ludzi to nikt się nie odważy stanąć do walki z bandytami z UM.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 20:12Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Obecni nie są świeci ale czy chcemy teraz miec w radzie niekompetentnych kolesi Michałka którymi będzie manipulować i zamiast o mieszkańcach myslec będą robic pod Prezydenta? CHSM nie jest własnością UM i nie powinna mieć nic z Tym wspólnegoData dodania komentarza: 17.05.2025, 20:05Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Wiadomo, że rodzina musi być na swoim. Michalek teraz chce być wielkim Zbawicielem miasta i zarządzać wszystkim a ludzie ktorzy go wsparli w kamapnii musza miec z tego profity. Jak to w korpo bywa. Sam najpierw wytykał obecnej wladzy kolesiostwo a sam robi dokładnie tak samo. Wpycha niekompetentnych ludzi gdzie się da, którymi może manipulować. Zaraz pozamyka wszystko co się da. W CHSM jak w UM i spółkach wypowie umowy i wprowadzi swoich znajomych pod przykrywką oszczędności i pozniej tylko te pieniądze, nasze z czynszów przeleje na konto nowego stadionu dla Ruchu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 20:02Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Niestety ale nie przedstawiono żadnych konkretów a same wyniki zostaly zmanipulowane. Np. Pan Prezydent chwali się, że wydał więcej pieniędzy na edukację aniżeli władza poprzednia ale nie pokazał struktury wydatków ani porównania tej struktury do roku poprzedniego. Jeżeli koszty wynagrodzenia i utrzymania placówek wzrosły to naturalnie na edukację wydano więcej ale o tym już Pan Prezydent nie wspomina tylko chwali się że wydał więcej co jej bezczelnym kłamstwem. A teraz zamyka przedszkola i nikt nawet o tym nie pisze. Naprawdę tak wszyscy są zastraszeni? Czy bandyci już nami manipulują i mają władze w mieście?Data dodania komentarza: 17.05.2025, 19:47Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: ZdeguzdowanyTreść komentarza: Wynik jak najbardziej adekwatny do działań PrezydentaData dodania komentarza: 17.05.2025, 18:12Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]
Reklama