Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 20:46
Reklama

Woda kopalniana ogrzeje Muzeum Śląskie. "To krok w stronę ekologicznej transformacji regionu"

W tym tygodniu podpisany został list intencyjny w zakresie innowacyjnego wykorzystania podziemnych wód kopalnianych pompowanych na terenie dawnej KWK Katowice. Obecnie trafiają one do Rawy, jednak w przyszłości, dzięki innowacyjnemu projektowi, ogrzeją znajdujące się tam obiekty instytucji kultury.
Woda kopalniana ogrzeje Muzeum Śląskie. "To krok w stronę ekologicznej transformacji regionu"

Ostatnia tona węgla z KWK Katowice została wydobyta w 1999 roku. Mimo tego na jej terenie, gdzie od 10 lat działa Muzeum Śląskie, wciąż znajduje się czynna pompownia Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, podlegająca Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Głównym celem wspomnianego wyżej zakładu jest niedopuszczenie do niekontrolowanego oraz gwałtownego przepływu czy wdarcia się wody ze zlikwidowanych kopalń do czynnych zakładów górniczych. SRK wraz z przejętymi zakładami górniczymi w stanie likwidacji wypompowuje około 100 mln metrów sześciennych wody rocznie, z czego 3% sprzedawany jest podmiotom gospodarczym do celów przemysłowych oraz technologicznych, pozostała z kolei część zrzucana jest do cieków powierzchniowych. Woda, która jest wypompowywana z terenu dawnej kopalni Katowice aktualnie trafia do Rawy, jednak w niedalekiej przyszłości ma się to zmienić.

W tym tygodniu podpisany został list intencyjny pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A., Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Konsorcjum w składzie: Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Gospodarki Surowcami  Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk przy udziale przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W ramach innowacyjnego projektu, SRK zasili w ekologiczne źródło ciepła Muzeum, a mowa tu właśnie o wypompowywanej wodzie kopalnianej, która za pośrednictwem dedykowanej instalacji ogrzeje obiekty tej instytucji kultury.

- Pewne koncepcje, które jeszcze do niedawna były jedynie teorią, dzisiaj materializują się. Pomysł na wykorzystanie wód pokopalnianych potwierdza, że górnictwo wciąż ma potencjał, choć niekoniecznie musi ono kojarzyć się z wydobyciem węgla. Może dać nam coś więcej. Dzięki wodom pokopalnianym można tworzyć rezerwuary wody pitnej albo na przykład ogrzać muzeum – mówi Leszek Pietraszek, wicemarszałek Województwa Śląskiego.

- Po raz kolejny w historii kopalnia Katowice mogłaby zostać kopalnią, tym razem kopalnią czystej, „białej" energii geotermalnej. Po ponad 200 latach kopalnia, w teraźniejszej formie - Muzeum Śląskiego mogłaby się stać zarzewiem, matecznikiem zmian, transformacji całego górniczego Śląska, prezentując, nieoczywistą jak dotąd siłę potencjałów możliwych do wykorzystania - dodaje dr Karol Makles, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego.

Podpisanie listu intencyjnego poprzedziło przedstawienie wyników przeprowadzonej analizy, która wykazała realne możliwości zmiany sposobu ogrzewania placówki, a jednocześnie wysoką opłacalność takiego rozwiązania. Jak podało SRK, projektowana instalacja, poprzez siłownię geotermalną ma odbierać ciepło z wód po ich wypompowaniu na powierzchnię i będzie zlokalizowana na kanale zrzutowym, co nie ingeruje w dotychczasowy system pompowania i odprowadzania wód do środowiska naturalnego.

- Takiego działania i na taką skalę jeszcze nie było. Projekt wykorzystania pompowanych przez nas wód kopalnianych do ogrzewania lub chłodzenia Muzeum Śląskiego jest odpowiedzią na wyzwania środowiskowe. Czysta energia, prosto z wody, za pośrednictwem instalacji OZE. Cieszy nas, że jesteśmy częścią tak ważnego projektu. To też kolejny przykład działania nowej SRK w kierunku transformacji regionu. Konsekwentnie realizujemy kierunek przemian, który wyznaczyliśmy w 2024 roku - podkreśla Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

- Wykorzystanie wód pokopalnianych to krok w stronę ekologicznej transformacji regionu, a także szansa na nowe możliwości w zakresie energii odnawialnej i gospodarki cyrkularnej. W ciągu 20-25 lat, czyli tak jak zakłada umowa społeczna zakończy się proces zamykania kopalń. Te zakłady możemy jednak wykorzystywać w inny sposób, dać im nowe życie i na nowo wykorzystać – podsumował Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Katowicach.

Innowacyjny projekt łączy się z rewitalizacją nieużytkowanej dotąd części Muzeum Śląskiego i obejmuje 5-letnią inwestycję o wartości 250 mln zł.

Materiał dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Za treść artykułu odpowiada redakcja.

Fot. UMWŚ/ Tomasz Żak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Dla chorzowian ZEROTreść komentarza: Sukcesy Michałka dla Chorzowa - ZERO, jedynie kolesie Michałka mogą być zadowoleni - Grzeliński, Kordela, Śmiechowski, Przybylska, Mąż za żonę, Tkocz, Joszko, Ahnert, Krzak, nie straszny jest brak doświadczenia i wykształcenia- program Stołek dla swoich. Cdn.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 00:04Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: Walec2Treść komentarza: Pewnie czysty Polak to byłData dodania komentarza: 17.05.2025, 23:33Źródło komentarza: Kierowca Bolta zaparkował...na schodach parafii. 25-latek został ukarany mandatemAutor komentarza: Mark87Treść komentarza: To był słaby rokData dodania komentarza: 17.05.2025, 23:23Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: ĆmaTreść komentarza: OBY to był już jego koniec. Trzeba zrobić referendum. Ale jak dalej będzie się zastraszało ludzi to nikt się nie odważy stanąć do walki z bandytami z UM.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 20:12Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Obecni nie są świeci ale czy chcemy teraz miec w radzie niekompetentnych kolesi Michałka którymi będzie manipulować i zamiast o mieszkańcach myslec będą robic pod Prezydenta? CHSM nie jest własnością UM i nie powinna mieć nic z Tym wspólnegoData dodania komentarza: 17.05.2025, 20:05Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Wiadomo, że rodzina musi być na swoim. Michalek teraz chce być wielkim Zbawicielem miasta i zarządzać wszystkim a ludzie ktorzy go wsparli w kamapnii musza miec z tego profity. Jak to w korpo bywa. Sam najpierw wytykał obecnej wladzy kolesiostwo a sam robi dokładnie tak samo. Wpycha niekompetentnych ludzi gdzie się da, którymi może manipulować. Zaraz pozamyka wszystko co się da. W CHSM jak w UM i spółkach wypowie umowy i wprowadzi swoich znajomych pod przykrywką oszczędności i pozniej tylko te pieniądze, nasze z czynszów przeleje na konto nowego stadionu dla Ruchu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 20:02Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama