Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy

Zbliża się Światowy Dzień Walki z Rakiem. Co możesz zrobić z tej okazji? Zbadaj się!

W 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu ustanowiono, że 4 lutego stanie się Światowym Dniem Walki z Rakiem. Ma to sprzyjać budowaniu świadomości na temat nowotworów złośliwych, które są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów. Jak można im zapobiegać? Ważne są m.in. regularne badania profilaktyczne! W najbliższych dniach skorzystanie z bezpłatnej mammografii będzie możliwe w wielu miejscach.
Zbliża się Światowy Dzień Walki z Rakiem. Co możesz zrobić z tej okazji? Zbadaj się!

Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak piersi. Stanowi blisko jedną czwartą zachorowań. To dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia raz na dwa lata refunduje mammografię.

- Z bezpłatnej mammografii mogą korzystać kobiety między 45. a 74. rokiem życia. Niestety, według najnowszych statystyk NFZ, badanie wykonuje tylko jedna na trzy Polki. To bardzo smutne, ponieważ czym później wykryta choroba, tym trudniejsze leczenie i gorsze rokowania. Dlatego szczerze namawiam wszystkie panie: badajcie się! – mówi Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Aby wykonać mammografię, wystarczy wcześniej zarejestrować się poprzez stronę rejestracja.mojamammografia.pl, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, albo telefonicznie - 58 767 34 44.

Badanie trwa około pięciu. Większość pacjentek uważa, że jest ono całkowicie bezbolesne, tylko przez chwilę towarzyszy mu dyskomfort.

- W naszych mammobusach dysponujemy nowoczesnym sprzętem, dzięki czemu jakość wykonywanych zdjęć rentgenowskich jest wysoka. Wyniki są dostępne online już po około 7-14 dniach. Na badanie wystarczy zabrać ze sobą dowód tożsamości – tłumaczy Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust sp. z o.o., podmiotu leczniczego, który jest największym realizatorem Programu Profilaktyki Raka Piersi w Polsce - wykonuje 30% wszystkich przesiewowych badań mammograficznych. 

W najbliższym czasie mammobusy pojawią się w następujących lokalizacjach:

03.02. - Zabrze, przy Domu Muzyki i Tańca, ul. ul. Gen. de Gaulle'a 17
04.02. - Zabrze, przy Domu Muzyki i Tańca, ul. ul. Gen. de Gaulle'a 17
05.02. - Zabrze, przy Domu Muzyki i Tańca, ul. ul. Gen. de Gaulle'a 17
05.02. - Świętochłowice, przy Kauflandzie, ul. 3 Maja 185 (granica z Chorzowem)
06.02. - Świętochłowice, przy Kauflandzie, ul. 3 Maja 185 (granica z Chorzowem)
03.02. - Siemianowice Śląskie, wzdłuż Rynku, ul. Jana Pawła II
04.02. - Siemianowice Śląskie, wzdłuż Rynku, ul. Jana Pawła II
05.02. - Chorzów, przy sklepie Kaufland, ul. Tadeusza Kościuszki 9
06.02. - Chorzów, przy sklepie Kaufland, ul. Tadeusza Kościuszki 9

03.02. - Dąbrowa Górnicza, przy Intermarche al. Józefa Piłsudskiego 87
04.02. - Dąbrowa Górnicza, przy Intermarche al. Józefa Piłsudskiego 87
05.02. - Jaworzno, przy Kauflandzie, ul. Matejki 27
06.02. - Jaworzno, przy Kauflandzie, ul. Matejki 27

Lista wszystkich terminów i miejsc, do których przyjadą mammobusy, znajduje się na stronie internetowej NFZ.

źródło: Informacja prasowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: J.Treść komentarza: Oficerem bedzie Pani Mądry? To by była karastrofa, ta kobieta zabroni budowy wszystkiego wszedzie. Ino zieleń, najlepiej dzika i niezagospodarowana.Data dodania komentarza: 14.05.2026, 14:39Źródło komentarza: Prezydent Michałek zapowiada powołanie “Oficera Zieleni” i “Rady Kobiet”Autor komentarza: WojtekbezmajtekTreść komentarza: Nie uslyszeliśmy "przepraszam, ze prowadze Chorzow na skraj przepaści, z ktorej mam w planie te miasto zepchnąć".Data dodania komentarza: 14.05.2026, 11:51Źródło komentarza: Czego nie usłyszeliśmy na podsumowaniu Szymona Michałka?Autor komentarza: Komisarz czerniTreść komentarza: Kiedy opublikowane będą oświadczenia majątkowe bo całe miasto czeka żeby przeczytać ile kto zarobił na tym wolontariacie ?Data dodania komentarza: 14.05.2026, 07:31Źródło komentarza: Prezydent Michałek zapowiada powołanie “Oficera Zieleni” i “Rady Kobiet”Autor komentarza: W.Treść komentarza: Franta to ten co postawił ten qielkinkosz na śmieci przy Parku Róż? I on sie wypowiada? Za to gunwo, ktore postawił temu panu juz dziekujemy, niech idzie psuc orzestrzeń gdzieś idzie.Data dodania komentarza: 13.05.2026, 21:17Źródło komentarza: Maciej Franta: "W innej sytuacji nikt by nie przetestował zamknięcia estakady"Autor komentarza: Wioletta JanikowskaTreść komentarza: Miasto potrzebuje wizji, znaczenia. Dużych inwestycji. Po upadku przemysłu ciężkiego i wyludnianiu się, dotychczas zabrakło rozwojowego pomysłu. Remonty dróg i malowanie szkół, to ledwie poprawność. Nie wystarczy malowanie sklepu, który bankrutuje. Mam nadzieję, że Rada Kobiet i Oficer Zieleni to kosmetyczne zabiegi, natomiast wizja Prezydenta jest dużo większa. Powodzenia. Mieszkańcy są warci dużych zmian.Data dodania komentarza: 13.05.2026, 15:39Źródło komentarza: Prezydent Michałek zapowiada powołanie “Oficera Zieleni” i “Rady Kobiet”Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Michałek już tylu pseudo specjalistów zatrudnił, że więcej go promują niż zajmują się dobrem miasta i mieszkańców. Czyżby po to oficer zieleni bo wielki urbanista sobie nie radzi? A taki fajny był amerykański.... ;)Data dodania komentarza: 13.05.2026, 14:54Źródło komentarza: Prezydent Michałek zapowiada powołanie “Oficera Zieleni” i “Rady Kobiet”
Reklama
Reklama