Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Urodziny Theodora Kalidego po raz 224. Określany był mianem “rzeźbiarza brązu i żelaza”

Oddala się wizja adaptacji Domu Kalidego w Chorzowie, jednego z najstarszych budynków mieszkalnych miasta. “Przykład braku dbałości o infrastrukturę historyczną”.
Urodziny Theodora Kalidego po raz 224. Określany był mianem “rzeźbiarza brązu i żelaza”

Autor: Martyna Majewicz

8 lutego minęła 224 rocznica urodzin Theodora Erdmanna Kalidego. Niemiecki rzeźbiarz przyszedł na Świat w Królewskiej Hucie (ówczesnej Königshütte). Jest autorem m. in. “Chłopca z łabędziem”. Odlewy tej rzeźby dziś możemy spotkać w Warszawie, Chorzowie, Gliwicach i Mińsku, a także w kilku innych miejscach.

Jak nie dbać o miejską infrastrukturę historyczną

Urodziny artysty przywiodły sprawę obiektu, w którym się urodził - tzw. “Dom Kalidego”. To jeden z najstarszych budynków miejskich, ocalałych z pierwotnej kolonii robotniczej dla pracowników Królewskiej Huty. Niebawem miał on zostać zaadaptowany na potrzeby Oddziału Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa, i tym samym zastąpić niepopularną placówkę na ul. Powstańców. Pieniądze na tę realizację “leżały na stole”.

Nie było tajemnicą, że nowy zarząd miasta był dość sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Już w sierpniu poinformowano, że projekt ten "jest przez władze miasta i pracowników merytorycznych analizowany". Z planu finansowego na 2025 rok wynika jednak, że w najbliższym czasie żadnych inwestycji w Muzeum Hutnictwa nie będzie. Szkoda, bo na rewitalizację Domu Kalidego, Chorzów mógł pozyskać niemal 7,2 mln zł dotacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pełen koszt przedsięwzięcia miał wynieść 9 680 000 zł brutto. Miasto odstąpiło jednak od realizacji umowy z wykonawcą.

Dom Kalidego, w projekcie jego rewitalizacji, został określony jako “przykład braku dbałości na przestrzeni lat o infrastrukturę historyczną miasta”. Niestety, obecne władze miasta nie chciały pochylić się nad zmianą tej opinii.

Henryk Mercik, niegdyś konserwator zabytków Chorzowa, a obecnie Rybnika, określił tę decyzję jako “nieprawdopodobny wstyd dla miasta”.

Rzeźbiarz brązu i żelaza

Theodor Erdmann Kalide urodził się 8 lutego 1801 w Królewskiej Hucie. Był synem niemieckiego inspektora hutniczego Gottlieba Kalide z miejscowej huty żelaza i Charlotty Wilhelminy Beck. W 1817 r. podjął pracę jako elew (uczeń) w hucie “Królewskiej", a następnie w Królewskiej Odlewni Żeliwa, jako pracownik modelarni. Kształcił się pod okiem Friedricha Wilhelma Ludwiga Beyerhausa.

W 1819 udał się do Berlina, gdzie uczęszczał na zajęcia do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już w latach 20. XIX wieku Kalide zyskał sławę plastyka postaci zwierzęcych, szczególnie dzięki umiejętności tworzenia naturalnie ukształtowanych modeli śpiących i czuwających lwów.

W 1824 w Berlinie odbyła się wystawa gipsowych modeli dwóch lwów (śpiącego i czuwającego) autorstwa Kalide.

W 1836 wykonał rzeźbę Chłopca z łabędziem, niegdyś nazywanego także "Młodym Faunem z łabędziem". Znalazła się ona w katalogu gliwickiej odlewni. Została, na podstawie modelu, wykonana w wielu egzemplarzach. Jeden z nich wystawiany był na wystawie światowej w Londynie w 1852. Inny do 1912 był umieszczony na rynku w Królewskiej Hucie, obok miejskiej fontanny, a obecnie jest ustawiony na chorzowskim Placu Matejki, a inny z odlewów ustawiony jest w Gliwicach. Pozostałe egzemplarze znajdziemy między innymi w Mińsku, Czeladzi i w dawnej królewskiej rezydencji Osborne House na wyspie Wight.

W 1838, po 6 latach pracy ukończył „Wazę prowincji pruskich" przeznaczoną dla Nowego Pałacu w Parku Sanssouci.

Jest także twórcą pomnika hrabiego Wilhelma von Redena, który odsłonięto z okazji 50-lecia uruchomienia pierwszego wielkiego pieca w hucie Królewskiej (1852). Dziś na placu Hutników w Chorzowie znajduje się jego rekonstrukcja, autorstwa Augustyna Dyrdy.

Do 1856 roku prowadził w Berlinie samodzielną działalność, w pobliżu Bramy Brandenburskiej, na rogu Unter den Linden oraz Pariser Platz. Określany był mianem “rzeźbiarza brązu i żelaza”. Do końca swoich dni utrzymywał współpracę z Królewską Odlewnią Żeliwa w Gliwicach. Zmarł 23 sierpnia 1863 roku, tamże.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ŚlązakTreść komentarza: Strach pomyśleć co ci nieudacznicy i karierowicze zrobią jak wybuchnie wojna taka prawdziwa...Data dodania komentarza: 4.07.2025, 06:14Źródło komentarza: Estakada w Chorzowie: Miasto stawia na rozbiórkę, WINB nakazuje podparcieAutor komentarza: LarsTreść komentarza: Walnięty to ty jesteś się ciesz że u nas nie ma jak na zachodzie tam wszystko zabierają do domu wraz z kawałkami murawy, bramkami, siatkami, krzesełka itp dla nich to świętość. Nie jesteś kibicem nie jesteś zawiązany chyba z żadnym klubem nie masz pasji tylko porolowane zwoje mózgowe i się g znasz i w d byłeś. Siedź tam dalej w tej swojej norze.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 18:06Źródło komentarza: Krzesełka ze stadionu przy Cichej 6 pójdą na sprzedaż! Pojawią się z certyfikatem ich autentycznościAutor komentarza: ŚlązakTreść komentarza: Ale trzeba być walniętym zeby sobie do domu zabrać krzesełko ze stadionu! Upadek społeczeństwa!Data dodania komentarza: 3.07.2025, 14:09Źródło komentarza: Krzesełka ze stadionu przy Cichej 6 pójdą na sprzedaż! Pojawią się z certyfikatem ich autentycznościAutor komentarza: ŚlązakTreść komentarza: Śmiechu warte buhaha kilka miesiecy!Data dodania komentarza: 2.07.2025, 06:06Źródło komentarza: Gryfnie jednak “niy pitnie” z Chorzowa. Prezydent oferuje 50% zniżki na miejskie lokale!Autor komentarza: ChapkaTreść komentarza: Główny zarzut jest tak mętny, że podejrzewam, że żadnego aresztu nie będzie.Data dodania komentarza: 1.07.2025, 14:09Źródło komentarza: Były prezydent Chorzowa z wnioskiem o areszt!Autor komentarza: ŚlązakTreść komentarza: Jak to możliwe ze taka kanalia jak k....jeszcze ma coś do powiedzenia po tylu latach partactwa?! Jak tych ludzi mozna legalnie wywalić do prawdziwej pracy zeby na starość nabrali pokory i szacunku do mieszkańców!Data dodania komentarza: 30.06.2025, 20:43Źródło komentarza: Audyt krajobrazowy przyjęty. Nie pomogła blokada mównicy. “Park Śląski został pozbawiony ochrony”
Reklama
Reklama