Pierwsze promyki słońca, kwitnące kwiaty i coraz dłuższe dni - to znak, że upragniona wiosna stoi już za rogiem. Aby ją powitać, a jednocześnie pomóc jej się tu rozgościć, chorzowski Skansen przygotował pewną ciekawą propozycję. W niedzielę 23 marca odbędzie się kolejna edycja imprezy pn. "Marzanna i goik". Jak co roku, wypełniona będzie ona dawnymi przedwiosennymi obrzędami.
- Tradycje odtwarzane w MGPE sięgają dawnych czasów, wówczas z marzanną – słomianą kukłą przebraną w kobiecy strój – wędrowały przez wieś dziewczęta śpiewając tradycyjne pieśni. Po drodze kukłę obrzucano resztkami śniegu, błotem, kamieniami. Była ona wynoszona poza obręb wsi, gdzie po wcześniejszym rozebraniu, była topiona lub z braku wody – palona. Po całej ceremonii na kij po marzannie zatykano goik, czyli niewielkie drzewko iglaste przybrane kolorowymi wstążkami i wydmuszkami. Był on symbolem życia i budzącej się do życia przyrody, a jego wniesienie do wsi miało zapewnić obfite plony. Z goikiem obchodzono wszystkie domy, śpiewając radosne pieśni, aby symbolicznie przyprowadzić wiosnę - opisują organizatorzy imprezy.
Podczas wydarzenia uczestnicy własnoręcznie wykonają marzannę - symbolizującą zimę, zło i śmierć oraz goik - czyli zielone drzewko oznaczające nadejście wiosny i odrodzenie przyrody. Oprócz tego w programie przewidziano: naukę tradycyjnej piosenki powitalnej dla wiosny, przejście barwnym korowodem, palenie marzanny czy dekorowanie goikiem zagrody sołtysa. Oczywiście nie zabraknie też opowieści na temat innych zwyczajów związanych z odejściem zimy i budzeniem się przyrody do życia.
- Jeśli chcecie wraz z nami odtworzyć te dawne zwyczaje, to koniecznie zarezerwujcie sobie czas 23 marca. (…) To wyjątkowa okazja, by poczuć atmosferę dawnych obrzędów i wspólnie celebrować nadejście cieplejszych dni! - zachęcają w chorzowskim Skansenie.
Start wydarzenia o godz. 12:00. Bilety w cenie 20 zł za osobę można nabyć >>TUTAJ<<.
Napisz komentarz
Komentarze