Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Muzeum Hutnictwa świętuje 100 lat muzealnej tradycji

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa, czyli pierwsze w Polsce muzeum opowiadające o hutnictwie doby rewolucji przemysłowej, świętuje w tym roku wyjątkowy jubileusz. Choć oddane do użytku publiczności w 2021 roku, a stała ekspozycja liczy niespełna 4 lata, dzisiaj możemy mówić o okrągłych urodzinach.
  • Źródło: Muzeum Hutnictwa
Muzeum Hutnictwa świętuje 100 lat muzealnej tradycji

Źródło: Muzeum Hutnictwa

Mija sto lat od powołania do życia instytucji muzealnej, której dziedzictwo kontynuuje obecnie Muzeum Hutnictwa. Historia muzeum rozpoczyna się 12 marca 1925 roku, kiedy to z inicjatywy Wallisa oraz starosty powiatowego w Świętochłowicach, dr. Józefa Potyki, powstało Muzeum Powiatowe w Świętochłowicach. Od tego momentu muzeum konsekwentnie gromadziło unikalne przedmioty, dokumentujące historię regionu.

Ze względu na ograniczone fundusze i brak odpowiednich przestrzeni ekspozycyjnych, kolekcję przeniesiono w 1934 roku do Królewskiej Huty – dzisiejszego Chorzowa. Tak narodziło się Muzeum Ziemi Bytomskiej, które rok później otworzyło swoją pierwszą stałą wystawę, przyciągając w ciągu pięciu miesięcy aż dziesięć tysięcy zwiedzających. To właśnie pod kierownictwem Stanisława Wallisa zbiory muzealne zaczęły dynamicznie się rozwijać, obejmując m.in. kolekcje etnograficzną, numizmatyczną oraz archiwum pieśni i tańców ludowych.

W latach 60. XX w. znacząco powiększono kolekcję numizmatyczną, która najbardziej została zapamiętana przez mieszkańców Chorzowa zwiedzających słynną już wystawę „Od denara do złotówki” w Muzeum w Chorzowie. Jest to jedna z najcenniejszych kolekcji monet i medali w zbiorach polskich instytucji kultury. W tym samym okresie powstawała też kolekcja malarstwa, licząca dziś ponad 2000 eksponatów. Z roku na rok kolekcja powiększa się dzięki darom spływającym z całej Polski.

- Zgromadzenie niemal stu tysięcy obiektów w ciągu stu lat działalności to prawdziwy sukces, który chcemy teraz odpowiednio wyeksponować – podkreśla Tomasz Owoc, p.o. dyrektor Muzeum Hutnictwa.

Z okazji setnej rocznicy powstania kolekcji muzealnej Muzeum Hutnictwa w Chorzowie organizuje specjalny projekt pod nazwą „100 na 100. Sto eksponatów na sto lat tradycji – kolekcja Muzeum Hutnictwa w Chorzowie”. Od marca do połowy grudnia 2025 roku na profilu Muzeum w serwisie MuzeoOn i Facebook prezentowane będą fotografie stu najcenniejszych, najbardziej zaskakujących oraz często nieeksponowanych dotąd przedmiotów. Każdemu zdjęciu towarzyszyć będzie opis przybliżający historię, funkcję oraz znaczenie prezentowanego eksponatu. Co miesiąc jeden z eksponatów będzie również prezentowany w foyer Muzeum Hutnictwa. 

Projekt ma na celu ukazanie bogactwa i różnorodności zgromadzonych zbiorów, które obejmują przedmioty od plejstocenu po XXI wiek. Zakończenie projektu zaplanowano na 13 grudnia 2025 roku – symboliczną datę, która przypada dokładnie dziewięćdziesiąt lat po otwarciu pierwszej stałej wystawy muzealnej w Chorzowie. Opracowane na nowo obiekty będą dostępne także na portalu MuzeOn, a całe przedsięwzięcie zwieńczy wydanie elektronicznego katalogu „100 na 100. Sto eksponatów na sto lat tradycji – kolekcja Muzeum Hutnictwa w Chorzowie”.

- Chcemy w ten sposób nie tylko uczcić długą tradycję muzealną, ale również przybliżyć szerokiej publiczności wyjątkowe eksponaty, które opowiadają historię naszego regionu. To okazja, by spojrzeć na te obiekty z nowej perspektywy i docenić ich rolę w budowaniu tożsamości kulturowej Chorzowa i całego Śląska” – dodaje dyrektor.

Projekt „100 na 100” jest wyrazem dążenia Muzeum Hutnictwa do łączenia przeszłości z teraźniejszością, otwierania się na nowe formy prezentacji zbiorów oraz promowania dziedzictwa, które przez sto lat gromadziło i pielęgnowało.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Spółdzielca od latTreść komentarza: Niestety. Oby jak najszybciej znalazł się ktoś odważny i zainicjował zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum. Trzeba mieć nadzieję.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 16:21Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: KucharekTreść komentarza: Stracił stołek prezydenta a już się pcha na na prezesa spóldzielni - nowe k o r y t o. ?Data dodania komentarza: 22.05.2025, 12:57Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Problem w tym, że nie ma chętnego kto by rozpoczął procedurę referendum. Nawet opozycja siedzi cicho. Nie wiem czy obiecano im stołki, zastraszono czy oni tylko mocni są przed wyborami a potem nic ich nie obchodzi az do kolejnych wyborow. Maja teraz możliwość zrobic coś dla miasta a siedzą cicho. ŻenadaData dodania komentarza: 22.05.2025, 12:28Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: JanekTreść komentarza: A to nie jest treść wulgarna skoro wcześniejsze moje komentarze zostały zablokowane Śmiech na saliData dodania komentarza: 22.05.2025, 11:27Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: ChorzowianinTreść komentarza: O stołkach dla swoich w MORiS, ChŚPWiK, ADM Serwis, ADM Chorzów - wymieniać dalej?Data dodania komentarza: 22.05.2025, 08:20Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Układ Michałków, Anhertów, Kordeli do wyjebania !!!Data dodania komentarza: 21.05.2025, 22:55Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczone
Reklama