Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Inauguracja 36. edycji Festiwalu Teatralnego w III Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie Batorym! [ZDJĘCIA]

W poniedziałek odbyła się uroczysta inauguracja 36. edycji Festiwalu Teatralnego, który co roku odbywa się w liceum im. Stefana Batorego. Ta tradycja na stałe wpisała się do kalendarza szkolnych imprez, a wielu absolwentów szczególnie wspomina czas przygotowań do wydarzenia.
Inauguracja 36. edycji Festiwalu Teatralnego w III Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie Batorym! [ZDJĘCIA]

Źródło: 36. Festiwal Teatralny

W poniedziałek 17 marca, około godziny 12:30 w Miejskim Domu Kultury w Chorzowie Batorym odbyła się uroczysta inauguracja 36. Festiwalu Teatralnego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego.

Historia festiwalu chorzowskiego liceum jest bardzo długa i sięga aż do czasów lat 90. Za pierwszą edycję festiwalu uznaje się wydarzenie nazwane Małym Festiwalem Mrożka, który potem przekształcił się w Festiwal Klas. Przez kolejne lata festiwal ewoluował, aby finalnie przybrać dumnie brzmiącą nazwę Festiwalu Teatralnego, a jego historia trwa do dnia dzisiejszego.

- Jeśli coś trwa 36 lat to musi być to idea, która jest najprościej mówiąc niesamowita. Niektóre wydarzenia pojawiają się i znikają po czasie, a my w Batorym już od prawie 40 lat "bawimy się" w teatr, a więc musi być w tej idei coś takiego, co nie pozwala jej umrzeć - komentuje dyrektor III LO, Krzystof Oleś.

Jako ciekawostkę warto dodać, że od pewnego momentu każda z kolejnych edycji Festiwalu ma swój niepowtarzalny motyw przewodni, który przedstawiany jest właśnie podczas inauguracji, a wszystkie dekoracje w szkole zachowane są właśnie w tym stylu.

- Motywem tegorocznego festiwalu jest karnawał, a jako organizatorzy chcieliśmy połączyć ze sobą dwa kontrastujące wydarzenia, radosny karnawał w Rio i bardziej poważny z Wenecji - mówi uczennica III LO oraz organizatorka Festiwalu, Karolina Kras.

W karnawałowym stylu rozpoczęła się również poniedziałkowa inauguracja, w czasie której uczennice liceum zatańczyły iście brazylisjką sambę. Nie zabrakło również karnawałowych masek, znanych dobrze z włoskiej Wenecji. 

Po części artystycznej przyszedł czas na krótkie wystąpienie dyrektora szkoły, a przy okazji organizatora pierwszych festiwali Krzystofa Olesia, oraz ogłoszenie składu jury, który oceniać będzie wszystkie przygotowane spektakle. Znajdą się w nim: Julia Matysek, Anna Nowak, Michał Schoppa, Sebastian Świeczak oraz nauczyciel Batorego, Waldemar Podkidacz. 

Na koniec wydarzenia nastąpiło oficjalne otwarcie Festiwalu, przez gościa specjalnego, czyli zastępcę prezydenta miasta Jacka Króliczka.

- Jedną z najważniejszych zasad obowiązujących podczas festiwalu jest to, że nauczyciele nie ingerują w proces powstawania spektaklu. Dzięki temu patrzymy na to, co ludzi młodych interesuje. Festiwal jest swego rodzaju zwierciadłem i ekranem, na którym oglądamy młodych ludzi - podkreśla Krzysztof Oleś.

Festiwal potrwa przez cały tydzień, a w czasie jego trwania na deskach licealnych scen wystawionych zostanie ponad dwadzieścia, różnych i specjalnie stworzonych na tę okazję spektakli. 

Pojawią się spektakle uczniowskie, absolwenckie czy nawet nauczycielskie, ale największe emocje wśród uczniów wywołuje kategoria debiuty. Polega ona na tym, że każda klasa pierwsza Batorego jest zobowiązana do wystawienia swojego spektaklu.

- Długo zastanawialiśmy się, czy ten obowiązek zostawić, ale z mojego doświadczenia, jako organizatora pierwszych festiwali w Batorym, wiem, że czasem potrzeba kogoś przysłowiowo "kopnąć" i przymusić do działania, żeby pojawił się na scenie. Wiele osób, gdyby nie ten przymus, nigdy nie pojawiłoby się na scenie i nie odkryło pasji do teatru - dodaje Krzysztof Oleś.

Dla wielu uczniów szkolny Festiwal Teatralny to szansa do pierwszego poważniejszego kontaktu z teatrem.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ChorzowianinTreść komentarza: Oby tylko znalazł się jakiś odważny inicjator zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum...Data dodania komentarza: 21.05.2025, 09:39Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: OlaTreść komentarza: to może czas na społeczne referendum jak w Zabrzu?Data dodania komentarza: 20.05.2025, 20:12Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: ChorzowianinTreść komentarza: Oby jak najszybciej znalazł się ktoś odważny, kto będzie inicjatorem zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum.Data dodania komentarza: 20.05.2025, 19:34Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nie zmienia się czegoś co dobrze funkcjonuje. Nasza spółdzielnia dba o nieruchomości, na osiedlach panuje porządek. Wystarczy spojrzeć na sąsiednie miejscowości - do dziś niektóre bloki w eternicie. Tylko obecna rada i zarząd!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 17:09Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: I 7bTreść komentarza: Jakby to było 300 mln to tak, nie znam szczegółów, ale zysk spółdzielnia wypracowuje nie na mieszkańcach, a np. Z wynajmu pomieszczeń pod d.gospodarczą. Oczywiście na walnym również jest podejmowana decyzja co z zyskiem.Data dodania komentarza: 20.05.2025, 17:06Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczoneAutor komentarza: SpółdzielcaTreść komentarza: Może zróbmy konkurs wizerunkowy na wygląd budynków Ch S M i P G M będzie bardzo ciekawieData dodania komentarza: 20.05.2025, 15:41Źródło komentarza: "Czas na zmiany" w Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej? Frekwencja zaskoczyła, wybory odroczone
Reklama