Jak powstrzymać osobę z zakazem prowadzenia pojazdów przed tym, aby ponownie nie wsiadła za kółko? Niestety, na ten moment sądy, zgodnie z literą prawa, nie mają do tego skutecznych narzędzi, wlepiając kolejne i kolejne zakazy. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad bardziej surowymi karami dla drogowych bandytów, zakładające m. in. konfiskaty pojazdów. Projekt nowych przepisów trafił już do konsultacji.
Nim skupiono się nad nowelizacją sankcji, temat był głośno komentowany w opinii publicznej. Stał się nawet memem, choć nie wszystkim było do śmiechu. W wielu przypadkach dochodziło do tragicznych w skutkach zdarzeń, gdy nieodpowiedzialni kierowcy ignorowali sądowe wyroki.
Na podwójnym gazie
W środę na terenie Chorzowa trwały działania “Trzeźwość”, prowadzone przez chorzowskich policjantów.
Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego badali kierowców na obecność alkoholu. Skontrolowano ich ponad 2 100. Tego dnia zatrzymano kilka osób, które z różnych powodów nie powinny wsiadać za kierownicę.
Pierwsza osoba trafiła w ręce stróżów prawa około godziny 6:30. To 53-letni mieszkaniec Bytomia, u którego badanie alkomatem wykazało 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Poruszał się samochodem marki citroen.
Chwilę później podczas kontroli wpadł kierowca hondy, także bytomianin. Mężczyzna miał ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie.
W obu przypadkach policjanci zatrzymali panom prawa jazdy.
Wyśrubowany wynik
Tuż po godzinie 9. zatrzymano mieszkańca Chorzowa, który pomimo młodego wieku - 21 lat - miał już nałożone aż 8 sądowych zakazów prowadzenia pojazdów! Niechlubnego rekordu w najbliższym czasie nie poprawi, ponieważ wylądował za kratami. Chorzowianin był poszukiwany do odbycia kary 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności.
Akurat ten mężczyzna nie był pod wpływem alkoholu. Był jednak pod wpływem innej substacji.
- Wstępne badanie wykazało obecność amfetaminy w organizmie. Na dodatek mężczyzna posiadał jej niewielką ilość przy sobie - przekazał policjant znający sprawę.
Piłeś - nie jedź
Policjanci przypominają, że za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz 15 punktów karnych.
Kierowca "pod wpływem" musi się też liczyć z utratą prawa jazdy.
Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze