Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 marca 2026 03:16
Reklama Baner reklamowy

Nowa restauracja w Parku Śląskim! Ożywi jeden z najstarszych budynków na terenie parku

Wybudowany w latach 50. Pawilon Propagandy WPKiW, odzyska swój dawny blask. Po pożarze z 2018 roku nie ma już śladu, a pod koniec kwietnia w budynku otwarta zostanie restauracja Kasztel food&friends.
Nowa restauracja w Parku Śląskim! Ożywi jeden z najstarszych budynków na terenie parku

Autor: Martyna Majewicz

Historia obiektu przy alei Głównej, który w początkowych latach istniał pod nazwą Pawilonu Propagandy WPKiW-u rozpoczyna się wraz z początkiem istnienia całego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Budynek jest bowiem jednym z pierwszych, które powstały na tym terenie po postanowieniu o utworzeniu parku w 1950 roku. Wybudowano go na przełomie lat 1953/54. Za projekt odpowiedzialni byli architekci ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Choć dzisiaj nazwa Pawilon Propagandy wywoływać może negatywne i skrajne emocje, to w pierwszych latach swojego istnienia obiekt przeznaczony został głównie do celów, które nazwalibyśmy po prostu promocyjnymi. Wewnątrz budynku znajdowała się ogromna makieta prezentująca mapę parku oraz specjalnie zaznaczone, kolejne inwestycje, które w tym czasie toczyły się na ogromnym obszarze, obejmującym ponad 500 hektarów

Na piętrze pomieszczenia usytuowani byli urzędnicy, którzy zajmowali się przygotowywaniem ulotek, wystaw oraz dokumentacji fotograficznej. W budynku wystawiano również specjalne oraz różnorodne ekspozycje, którym towarzyszyły ciekawe zdjęcia i rękodzieła. W głównej sali znajdowało się nawet oczko wodne, z rybami oraz bujną roślinnością.

W kolejnych latach, po otwarciu nowego budynku dyrekcji, obiekt przypominający średniowieczną warownię został zaadaptowany na lokal gastronomiczny. Przez lata w budynku funkcjonowały takie restauracje jak Stylowa, Pod Złotym Kogutem czy ostatnio Kamienny Kasztel. Jego historia zakończyła się jednak w 2018 roku, kiedy to w czasie pożaru spłonęły drewniane dobudówki obiektu oraz jego wnętrze.

Teraz po prawie 7 latach zamknięcia i niebytu, obiekt po raz kolejny stanie się ważnym punktem na mapie Parku Śląskiego. Wszystko to dzięki otwarciu całkiem nowej restauracji o nazwie Kasztel food&friends.

- Dziś Kasztel wraca do życia! Po gruntownej renowacji, zachowującej jego historyczny charakter, otwieramy miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością. W menu znajdziecie zarówno polskie klasyki, jak i śródziemnomorskie inspiracje – wszystko przygotowane z najlepszych składników i z myślą o wspólnym celebrowaniu chwil przy stole z rodziną i przyjaciółmi - można przeczytać na facebookowej stronie restauracji.

Wielkie otwarcie restauracji odbędzie się w weekend od 25 do 27 kwietnia 2025 roku, choć pojawiają się też informacje, że pierwsi chętni będą w stanie spróbować potraw restauracji już kilka dni wcześniej. Dokładna karta dań ma zostać opublikowana na przełomie marca oraz kwietnia.

Obecnie, co widać na załączonych fotografiach, na miejscu trwają ostatnie prace wykończeniowe. Nad wejściem widoczna jest już również płaskorzeźba „Odbudowa” z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku, której autorem jest rzeźbiarz Jan Ślusarczyk

Co warto zauważyć, z racji na swoją wartość historyczną oraz fakt, że obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków to jego modernizacja wymagała uzgodnień z miejskim konserwatorem zabytków. Dzięki temu, miejscu udało się zachować historyczny oraz niepowtarzalny urok, znany odwiedzającym parku od ponad 60 lat.


Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Autor: Martyna Majewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Synek z CwajkiTreść komentarza: Budowa stadionu R jest szaleństwem i marnotrawstwem publicznego grosza. To jest nie do uzasadnienia ekonomicznie ani społecznie. Naprawdę Chorzów ma poważniejsze wydatki. Jak widać Ruch ma gdzie grać.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 14:53Źródło komentarza: Niebieska seria trwa! Ruch ogrywa Stal na ŚląskimAutor komentarza: J.Treść komentarza: Piekna pogoda, sobota... widzów 11.000... po co nam stadion, ktorego nie zapelnimy nawet w polowie?Data dodania komentarza: 15.03.2026, 12:29Źródło komentarza: Niebieska seria trwa! Ruch ogrywa Stal na ŚląskimAutor komentarza: HmmmTreść komentarza: I bardzo dobrze 😀Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:42Źródło komentarza: Szymon Michałek w nowej radzie przy Prezydencie RP. W tym gremium dominują działacze PiSAutor komentarza: GooolTreść komentarza: Tak ani ławek dla starszych ludzi syf zalegający wszędzie gdzie ci od sprzątania miasta gdzie czystość i dziwić się że szczury sobie biegają w mieście....szok !!za co płacimy jak nikt nie sprząta kto za to odpowiada ...ale nowe deweloperski budować na wynajem w tym syfie....Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:35Źródło komentarza: Referendum: złożono wniosek, chcą odwołania Szymona Michałka!Autor komentarza: HohoTreść komentarza: Może i chlewiki i familoki...były tu od zawsze....ale ,ale czysto i schludnie było i na wiosnę czystość aż błyszczała na trawnikach itd..a dziś co....tak syf zalegających liści od pandemii...beton obsrany i do tego wystarczy miotła i pozamiatać to miasto .to tak w skrócie 😆Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:26Źródło komentarza: Prezydent o referendum: “Próbują wszystkich metod, żeby mnie stąd usunąć”Autor komentarza: Fan FrantyTreść komentarza: Czy Franta już zdążył skrytykować?Data dodania komentarza: 11.03.2026, 20:18Źródło komentarza: Parkowe Rosarium zostanie odnowione! Prace już ruszyły, a ich efekty poznamy za 12 miesięcy
Reklama
Reklama