Olimpiada Astronomiczna Juniorów to nowopowstała olimpiada interdyscyplinarna, łącząca i rozszerzająca treści podstaw programowych z fizyki, geografii oraz przyrody z zastosowaniem metod matematycznych w zakresie elementów astronomii. Została ona zorganizowana na wzór Olimpiady Astronomicznej, której 68. finał odbył się trzy tygodnie temu, jednak Olimpiada Juniorów kierowana jest do nieco młodszych uczestników, a mianowicie uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Za realizację tego przedsięwzięcia odpowiedzialny jest Klub Astronomiczny Almukantarat oraz Planetarium Śląskie w Chorzowie, przy wsparciu finansowym Województwa Śląskiego oraz Polskiej Akademii Nauk.
Znamy już laureatów!
Olimpiada rozgrywana była w trzech etapach. Pierwszy (szkolny), w którym udział wzięło 251 uczestników, odbył się w formie testu konkursowego, zawierającego 16 zadań jednokrotnego wyboru spośród pięciu podanych możliwości. Później, w kilku miastach Polski, rozgrywane były półfinały (zakwalifikowało się do nich 77 uczniów), a następnie przyszedł czas na finał.
Finałowe zmagania odbyły się w dniach 4-6 kwietnia w Planetarium Śląskim. Na tym etapie olimpijczycy, oprócz zadań teoretycznych, musieli zmierzyć się również z obserwacjami nocnego nieba. W sumie z 20 zawodników, tytuł laureata otrzymało aż osiem osób. Zwycięzcą okazał się Karol Różycki z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Skargi w Warszawie. Kolejne miejsca zajęli: Adam Tomaka (Strzyżów), Wiktor Gatner (Wrocław), Samuel Kuna (Gdynia), Stanisław Borys (Łódź), Mateusz Sobański (Myślibórz) oraz Marek Janik (Warszawa). Pozostali uczestnicy otrzymali tytuł finalisty.
Obecnie, jak podkreślają w Planetarium Śląskim, czynione są starania, aby kilkoro najlepszych uczniów reprezentowało nasz kraj na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki Juniorów. Odbędzie się ona jesienią w Rumunii.
Napisz komentarz
Komentarze