Państwowa Szkoła Muzyczna im. Grzegorza Fitelberga w Chorzowie to jedna z najstarszych tego typu placówek w tej części Śląska. Jej historia sięga aż do roku 1945, kiedy to dokładnie 13 marca Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Województwa Śląskiego w Katowicach polecił Tadeuszowi Blatt-Borowskiemu jej zorganizowanie. Otwarcie nastąpiło już 13 maja tego samego roku. Przez kolejne lata szkoła prężnie się rozwijała, w latach 50. przeniosła się do budynku, w którym działa do dziś.
Kolejną ważną datą dla placówki jest również 1 września 1978 roku. To właśnie wtedy w szkole, dzięki staraniom ówczesnej Dyrekcji, poprzez Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki, Państwowa Szkoła Muzyczna II st. otrzymała imię Grzegorza Fitelberga, polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga.
Od założenia szkoły minęło więc już ponad 80 lat, a ten uroczysty i dumny jubileusz świętowano w ostatnią sobotę 14 czerwca. To właśnie tego dnia na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury odbyła się wyjątkowa gala, w czasie której wspominano losy szkoły oraz wręczono specjalne wyróżnienia. Wydarzenie rozpoczęła jednak dyrektorka Sabina Kotyczka, która podsumowała historię placówki oraz działania w ostatnich ośmiu dekadach.
- To ludzie tworzą historię szkoły, a ta nikogo nie omija (…) Chcemy, żeby każdy młody człowiek, który zostaje uczniem naszej szkoły, czuł nasze wsparcie, żeby rozwijał swój talent i czuł dumę, że jest uczniem Fitelberga - mówiła ze sceny dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Chorzowie, Sabina Kotyczka.
Później przyszedł czas wręczenia wyróżnień oraz nagród, a na scenie pojawił się Michał Kopański, czyli II Wicewojewoda Śląski, który wręczył srebrne oraz złote medale za długoletnią służbę.
- Ministerstwo nie każdemu przyznaje takie odznaczenie, więc po raz kolejny serdecznie państwu gratuluję. Nagroda świadczy o tym jak wysoką jakością pracy państwo się wykazujcie oraz że zostało to docenione przez najwyższe władze naszego kraju - powiedział II Wicewojewoda Śląski Michał Kopański.
Na koniec części oficjalniej głos zabrał również Prezydent Miasta Chorzów - Szymon Michałek, który przeczytał list skierowany do dyrekcji szkoły oraz wyróżnił siedmiu nauczycieli Fitelberga, wręczając Medale Kalidego, czyli miejską nagrodę w dziedzinie kultury.
- Osiem dekad istnienia szkoły to powód do dumy i satysfakcji, zarówno dla tych, którzy tworzyli jej historię, jak i dla tych którzy współcześnie tworzą jej wizerunek wielopokoleniowego środowiska muzycznego - powiedział prezydent Szymon Michałek.
Po oficjalnych wystąpieniach nastąpiła wyjątkowa część artystyczna, a jak na szkołę muzyczną przystało, to właśnie muzyka zagrała w jej czasie główną rolę. Podczas godzinnego wystąpienia pedagodzy oraz ich wychowankowie po raz kolejny stanęli na jednej scenie, tworząc niesamowitą atmosferę pełną pasji i dźwięków. Całość uzupełniły krótkie fragmenty wideo wywiadu z Romualdem Florianem, czyli wieloletnim byłym dyrektorem szkoły.
Napisz komentarz
Komentarze