ROADPOL to działająca od 2019 roku międzynarodowa organizacja, która zrzesza policje drogowe ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Głównym jej celem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych, dlatego też swoimi działaniami obejmuje m.in.: promocję i rozwój bezpieczeństwa na drogach, wymianę informacji i doświadczeń między krajowymi policjantami, współpracę z organami Unii Europejskiej, prowadzenie kursów i innych form szerzenia wiedzy, a także organizację akcji zwiększających bezpieczeństwo na drogach. W 2025 roku ROADPOL przeprowadziła już akcję wzmożonych kontroli prędkości, teraz przyszedł czas na kolejną - tym razem jednak skupi się ona przede wszystkim na kierowcach będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
W miniony poniedziałek, tj. 16 czerwca, na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej rozpoczęła się akcja pn. "Alkohol i narkotyki", polegająca na zmasowanych kontrolach trzeźwości. Działania potrwają aż sześć dni, czyli do 22 czerwca, a ich punktem kulminacyjnym będzie piątkowy "maraton".
- Operacja ta będzie skierowana do kierowców będących pod wpływem alkoholu i narkotyków, mając na celu zmniejszenie znacznej liczby poważnych wypadków drogowych spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu lub narkotyków. 24-godzinny Maraton Alkoholowy i Narkotykowy odbędzie się między 20 a 21 czerwca, podczas którego siły policyjne przeprowadzą intensywne kontrole drogowe - poinformował ROADPOL na swojej stronie internetowej.
Jak wynika z danych opublikowanych przez polską policję, w dniu poprzedzającym rozpoczęcie akcji, zatrzymano aż 308 osób kierujących swój pojazd po spożyciu alkoholu. Statystyki pokazują też, że zmotoryzowani, którzy wsiadają za kółko na tzw. "podwójnym gazie", są odpowiedzialni za spowodowanie około 20% najcięższych wypadków. Tylko w ubiegłym roku zatrzymano ponad 90 tysięcy nietrzeźwych kierowców, co przekłada się średnio na 252 osoby dziennie!
Działania ROADPOL-u są więc niezbędne, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Oprócz trwającej w tym tygodniu akcji, po raz pierwszy organizowanej na tak dużą skalę, planowane są też kolejne. W dniach 4-10 sierpnia odbędzie się akcja przeciwko kierowcom przekraczającym prędkość, 6-12 października - przeciwko prowadzącym korzystającym w niedozwolony sposób z telefonu, z kolei od 15 do 21 grudnia następna wielka akcja przeciwko kierowcom prowadzącym samochód pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.
Napisz komentarz
Komentarze