Jednym z projektów, który w 2020 roku został wybrany w chorzowskim Budżecie Obywatelskim, było zadanie pn. "Śladem Dwóch Hut - Hutniczy Szlak Spacerowy". Zakładało ono realizację kulturowego szlaku hutniczego obejmującego obszar pomiędzy Hutą Batory a Hutą Kościuszko, gdzie powstać miały murale upamiętniające pracę wielu pokoleń hutników z chorzowskich zakładów. Wspomnianym malowidłom towarzyszyć miały tablice informacyjne wyjaśniające wybór lokalizacji i ich znaczenie dla byłych pracowników hut. Szlak tym samym miał stać się pretekstem do międzypokoleniowego dialogu i organizacji spacerów tematycznych dedykowanym dwóm chorzowskim hutom, bez których Chorzów wyglądałby dziś zupełnie inaczej.
Jako że wybór odpowiednich kamienic, który wiąże się z oceną stanu technicznego budynku oraz uzyskaniem wszelkich zgód, wymagał czasu, realizację zadania przełożono na 2023 rok. Powierzono je Muzeum Hutnictwa, które wówczas ogłosiło postępowanie konkursowe dotyczące wykonania projektu murali, po czym wieloosobowa komisja w oparciu o przyjęte kryteria oceny jednogłośnie wybrała prace zaproponowane przez absolwenta katowickiej Akademii Sztuk Pięknych Karola Kobrynia.
Obecnie trasa Szlaku wiedzie przez 8 lokalizacji związanych w różny sposób z metalurgicznymi tradycjami miasta. W sumie do przejścia jest aż 6,6 kilometra, które warto pokonać słuchając specjalnie przygotowanych podcastów, tworzących niemal 1,5 godziny opowieści o Chorzowie. Pokonując trasę natkniemy się również na 4 murale, zlokalizowane przy ul. Rynek 7, ul. Mielęckiego 29, Armii Krajowej 49 oraz 16 Lipca 14. Niebawem jednak do zwiedzania będzie jeszcze więcej.
Konkurs na wykonanie nowych murali - czas start!
Wśród zadań, które wygrały ubiegłoroczną 12. edycję chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego znalazło się to pn. "Śladem Dwóch Hut. Hutniczy Szlak Spacerowy. Etap 2", który zakłada rozbudowę istniejącego już Szlaku. Również i tym razem powstać mają 4 wielkogabarytowe murale - Muzeum Hutnictwa właśnie ogłosiło konkurs na ich wykonanie.
- Postępowanie konkursowe skierowane jest do osób prawnych oraz do pełnoletnich osób fizycznych posiadających udokumentowane doświadczenie w projektowaniu i realizacji murali, w szczególności do podmiotów gospodarczych świadczących usługi projektowania i wykonania murali artystycznych, artystów plastyków, absolwentów uczelni plastycznych, itp. - informują organizatorzy.
Ocena prac konkursowych składać się będzie z dwóch etapów, tj. oceny formalnej oraz oceny merytorycznej przeprowadzonej z zastosowaniem kryteriów jakościowych wskazanych w dostępnym >>TUTAJ<< regulaminie. Termin składania zgłoszeń mija 15 lipca o godz. 12:00.
Napisz komentarz
Komentarze