Przełom czerwca i lipca tego roku przyniósł nam znakomite wyniki w biegach na 1 milę, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Kenijka Faith Kipyegon pobiegła najlepszy rezultat na świecie w historii żeńskich startów na tym dystansie – 4:06,42. Holender Niels Laros, podopieczny Tomasza Lewandowskiego, ustanowił zaś nowy rekord kraju – 3:45,94, w biegu, który długo prowadzony był na nowy rekord globu!
Gdzie są ludzkie granice?
Breaking4 nieprzypadkowo nawiązuje do słynnego projektu Breaking2. Tym razem znów należał on do firmy Nike, organizującej w Paryżu event biegowy, podczas którego miała być przełamana kolejna, niemal nieosiągalna dla człowieka bariera. W czwartek, 26 czerwca w Paryżu, aktualna rekordzistka świata w biegu na 1 milę, Faith Kipyegon (4:07,64), została zobligowana do tego, aby jako pierwsza kobieta pokonać ten dystans w czasie poniżej 4 minut.
Chociaż osiągnięty przez nią rezultat był rekordowy i Kenijka przecięła linię mety w czasie 4:06,42, do celu nieco zabrakło. Przypomnijmy, że Eliud Kipchoge również nie podołał pierwszej próbie “złamania” 2 godzin w biegu maratońskim, co uczynił w kolejnym evencie firmy Nike. Kipyegon już zapowiedziała, że nie straciła nadziei na to, aby kiedyś próbę powtórzyć i osiągnąć założony czas “sub4”.
Zarówno rekord Eliuda Kipchoge, jak i Faith Kipyegon nie mogą być oficjalnie uznane, m.in. przez sposób pomocy pacemakerów czy używanie nieregulaminowego obuwia. Pokazuje to jednak, że jeśli się czegoś bardzo pragnie, to można to zrobić. Jest to również inspiracja dla biegaczy oraz znakomita promocja aktywności.
Lewandowski z kolejnym rekordzistą kraju!
Znakomite rezultaty biegowe przyniósł mityng Diamentowej Ligi w Eugene. Padły tam dwa rekordy świata. Dwukrotna mistrzyni olimpijska, Kenijka Beatrice Chebet, pokonała 5000 m w czasie 13:58,06, jako pierwsza kobieta w historii łamiąc granicę 14 minut! W ostatniej konkurencji tego dnia jej krajanka, wspomniana już Faith Kipyegon, wyśrubowała własny rekord globu w biegu na 1500 m do wyniku 3:48,68, potwierdzając tym świetną formę.
Wiele emocji przyniósł bieg memoriałowy, poświęcony pamięci trenera Billa Bowermana. Na starcie wielu znakomitych biegaczy i w założeniu prowadzenie na najlepszy rezultat w tym roku, z apetytem na jeszcze więcej.
Tempo zmagań długo zwiastowało, że zagrożony jest obecny rekord świata Hichama El Guerrouja z 1999 roku (3:43,13), lecz nie udało się tego dowieźć do mety. Sporą przewagę do finiszu wypracował sobie Amerykanin Yared Nuguse, ale za chwilę po piętach deptał mu Francuz Azzedine Habz. Stawkę pogodził, wygrywając na ostatniej prostej, Niels Laros. Prowadzony przez polskiego trenera, Tomasza Lewandowskiego, Holender poprawił tym samym rekord swojego kraju, który od teraz wynosi 3:45,94.
Co warte odnotowania, rekordzistą Polski na 1 milę jest Marcin Lewandowski, brat Tomasza i niegdyś jego podopieczny. “Lewy” wyśrubował najlepsze wyniki na tym dystansie zarówno na bieżni (3:49,11), jak i w biegu ulicznym (3:57,34).
Jaki jest Twój rekord na 1 milę?
Zarezerwowany głównie dla obiektów lekkoatletycznych bieg, popularny w krajach anglosaskich, przebojem wchodzi do konkurencji biegowych rozgrywanych poza stadionami. Od 2023 roku znajduje się w programie mistrzostw świata w biegach ulicznych. Dzięki temu staje się coraz bardziej dostępny w biegach masowych dla szerszego grona zawodników - amatorów, zarówno tych bardziej ambitnych, jak i biegających z innych, równie istotnych względów.
Już 21 września w Tauron Parku Śląskim każdy będzie mógł zmierzyć się z tym dystansem podczas Ulicznej Mili. Dla miłośników dłuższych dystansów przygotowano 2. Parkową Piątkę (5 km). Organizatorzy gwarantują szybkie trasy, atestowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.
Szczegóły i zapisy na stronie ulicznamila.pl.
Na zawody zapraszają Ambasadorzy Ulicznej Mili i 2. Parkowej Piątki: Angelika Cichocka, Łukasz Zaczyk, Monika Hojnisz-Staręga i Maciej Staręga oraz Adam Czerwiński i Kornelia Babiarska.
Impreza ma charakter charytatywny, a dochód z niej zostanie przeznaczony na opłacenie turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych Fundacji Gramy do Końca.
Napisz komentarz
Komentarze