Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Planujesz podróż służbową za granicę – sprawdź, jakie panują tam zasady i ile będzie Cię to kosztować

Osoby samozatrudnione nie muszą przed nikim rozliczać się z tego, ile wydały w podróży służbowej. Pracownicy firm powinni jednak pamiętać o zasadach dotyczących winiet za granicą czy innych ponoszonych w podróży kosztów. Ich odpowiednie obliczenie i udokumentowanie może zaważyć na tym, czy szef zwróci pieniądze.
Planujesz podróż służbową za granicę – sprawdź, jakie panują tam zasady i ile będzie Cię to kosztować

Czy szef zwróci koszty winiet za granicą?

Nie wszyscy pracownicy wiedzą, jak prawidłowo ewidencjonować i rozliczać koszty poniesione w podróży. Szefowie czasem z tego korzystają, bo pozwala im to zaoszczędzić. Osobom zatrudnionym zdarza się zakładać, że koszty winiet za granicą czy parkingów opłaci szef, a ten odmawia, jeśli nie ma za nie rachunku. Zorientowanie się w przepisach komplikuje fakt, że zasady obowiązujące pracowników delegowanych w podróży służbowej stale się zmieniają.

Bywa, że pracownik nie chce dopominać się o kilkadziesiąt złotych za zagraniczne winiety czy postoje. To błąd, bo w skali roku takie koszty mogą się kumulować. Z czasem coraz trudniej będzie zwrócić na to uwagę szefowi, więc lepiej od początku mieć porządek w papierach dotyczących wyjazdu. Koszty dotyczące winiet za granicą czy parkingów można sprawdzić jeszcze przed wyjazdem i z góry poinformować o nich szefa. Winiety – gdzie je kupić i ile kosztują? Przy dłuższych i droższych wyjazdach dobrze, gdy szef kupi zagraniczne winiety za pracownika przed wyjazdem jeszcze w Polsce. Może to zrobić w siedzibie Polskiego Związku Motorowego lub przez internet.

Firma zapłaci za autobus i samolot

Poza kosztami parkingów i winiet za granicą, które zawsze warto dokumentować, są jeszcze inne. Należą do nich koszty biletów nie tylko na samolot, ale też metro czy inne środki komunikacji miejscowej. Kolejne wydatki mogą być już oczywiste – to nocleg i dieta za każdy dzień spędzony w delegacji.

Ostatnią grupą kosztów, o których trzeba pamiętać, są „inne niezbędne udokumentowane wydatki”. Zdarza się, że samolot się spóźnił, a pracownik nie da rady dotrzeć na służbowe spotkanie innym środkiem transportu niż taksówką. W takim wypadku szef raczej zrozumie tą potrzebę, ale bywa, że nie udaje się osiągnąć porozumienia c o do zasadności wydatków.

Kiedy wydatki były konieczne?

Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem szef musi uznać, że wydatki były odpowiednie do uzasadnionych potrzeb. To on może określić, co jest taką uzasadnioną potrzebą. To komplikuje nieco uzyskiwanie zwrotu pieniędzy za niestandardowe wydatki, które zdaniem pracownika musiały zostać poniesione w podróży. Na szczęście obecnie komunikować się z firmą można nawet na bieżąco mailowo lub telefonicznie, gdy pojawią się wątpliwości. Później pozostaje tylko znaleźć odpowiedź na pytanie o to, kto w takim wypadku powinien zapłacić za telefon.

Gdy nie ma jak skontaktować się z szefem, a przed wyjazdem nie określił on wyraźnie, za co zamierza zwrócić pieniądze, lepiej powstrzymać się od dodatkowych wydatków. Może się okazać, że pieniądze nie zostaną zwrócone. Na koniec wiadomość ważna z punktu widzenia szefa – od wydatków poniesionych przez pracownika w delegacji nie trzeba potrącać podatku dochodowego ani składek na ZUS.

artykuł partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ŚlązakTreść komentarza: I zaczyna się...zaraz przeczytamy ze ta fala nie jest w stanie zarobić na siebie przez następne 100 lat!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 18:08Źródło komentarza: Za zimno na Falę. Kąpielisko będzie nieczynne do piątkuAutor komentarza: profit.radom.plTreść komentarza: Lipiec w Parku Śląskim zapowiada się wyjątkowo bogato i różnorodnie! Od klasycznych koncertów w Ogrodzie Japońskim, przez egzotyczne "Indyjskie Opowieści" z jogą i Bollywood, po sportowe warsztaty na deskorolce. Nie zabraknie też rodzinnych aktywności, jak "Śniadanie na trawie" z teatrem dla dzieci, a wieczory rozgrzeje plenerowa potańcówka swingowa. To świetna propozycja na spędzenie letnich dni w rytmie kultury, aktywności i zabawy – co ważne, wszystko bezpłatnie!Data dodania komentarza: 7.07.2025, 02:59Źródło komentarza: Lipiec pełen muzyki, tańca i aktywności w Tauron Parku ŚląskimAutor komentarza: LolekTreść komentarza: Wyczyścić ściany na kamienicach,domach i wszędzie tam gdzie jest promowany chorzowski klub oraz jego byli kibice czyli jak wy to nazywacie 60Data dodania komentarza: 5.07.2025, 05:05Źródło komentarza: Chorzowski Budżet Obywatelski właśnie wystartował!Autor komentarza: BolekTreść komentarza: Ciekawe czy jak estakada będzie rozbierana czy będzie beton albo ekrany do sprzedaniaData dodania komentarza: 5.07.2025, 04:33Źródło komentarza: Krzesełka ze stadionu przy Cichej 6 pójdą na sprzedaż! Pojawią się z certyfikatem ich autentycznościAutor komentarza: EwelinkaTreść komentarza: O ile wiadomo decyzja WINB została wydana dawno temu i był czas, zeby wziac sie do roboty. Zmarnowali ten czas tak jak ostatni rok. Poza tym jak ja dostanę decyzje podatkowa, to też mogę jej nie wykonać i nie placic? Tęgie mózgi w tym UM. Nie ma co. Jest prawo a Pyszałek ponad prawem?Data dodania komentarza: 4.07.2025, 22:58Źródło komentarza: Estakada w Chorzowie: Miasto stawia na rozbiórkę, WINB nakazuje podparcieAutor komentarza: ŚlązakTreść komentarza: Strach pomyśleć co ci nieudacznicy i karierowicze zrobią jak wybuchnie wojna taka prawdziwa...Data dodania komentarza: 4.07.2025, 06:14Źródło komentarza: Estakada w Chorzowie: Miasto stawia na rozbiórkę, WINB nakazuje podparcie
Reklama
Reklama