Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Wiosenne i letnie buty trekkingowe - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jakie buty wybrać na wędrówki późną wiosną i latem? W jakich warunkach sprawdzą się buty z niską cholewką, a kiedy konieczne będą klasyczne wysokie buty trekkingowe? Jaki rodzaj membrany zapewnia butom najlepszą oddychalność? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Wiosenne i letnie buty trekkingowe - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Buty trekkingowe z wysoką czy niską cholewką?

Według dosyć ortodoksyjnego podejścia buty trekkingowe to modele wyłącznie z wysoką cholewką. Jeśli trekking rozumiany jest jako wielodniowa wędrówka z całym kempingowym ekwipunkiem (namiotem, śpiworem, matą itd.), to rzeczywiście najrozsądniejszym wyborem są wysokie buty trekkingowe, bez względu na porę roku. Jeśli jednak zamierzasz wędrować od schroniska do schroniska czy wybrać się na dosyć krótką wyprawę, np. weekendową, to możesz wybrać buty z niską cholewką, nazywane podejściowymi.

Dla kogo i w jakich warunkach polecane są niskie buty trekkingowe? Przede wszystkim dobrze sprawdzają się latem lub podczas sezonów przejściowych. Umożliwiają one szerszy zakres ruchu w kostce, co z jednej strony jest zaletą, ale dla mało doświadczonych wędrowców może być wadą. Dlatego najogólniej można przyjąć, że buty turystyczne z niską cholewką będą dobrym wyborem na łatwiejsze trasy i kiedy nie wędrujesz z dużym obciążeniem. Jeśli zabierasz ze sobą cały ekwipunek albo wiesz, że trasa będzie wiodła przez rumowiska skalne, na których łatwo o skaleczenie nogi, to bezpieczniej jest zdecydować się na wysokie buty trekkingowe.

Buty z membraną czy bez membrany?

Membrana w butach turystycznych z jednej strony zapewnia wysoką wodoodporność, a z drugiej - dobrą oddychalność. Trzeba jednak wiedzieć, że buty z nawet najlepszą membraną będą mniej oddychające niż buty bez membrany. Warunki atmosferyczne panujące w polskich górach wiosną i jesienią zazwyczaj wymagają posiadania butów z membraną. W lecie - o ile nie zamierzasz wędrować po wysokiej mokrej trawie - membrana może okazać się zbędna.

Większość wysokich butów trekkingowych posiada membranę Gore-Tex lub jej odpowiednik. Dobrej jakości buty podejściowe również najczęściej wyposażone są w membranę. Firma Gore-Tex produkuje kilka różnych membran obuwniczych i warto zwrócić uwagę, która z nich została użyta w danym modelu buta. Najbardziej oddychającą wersją jest Gore-Tex Extended Comfort Footwear, którą znajdziesz w niskich butach trekkingowych. Z kolei najpopularniejszą membraną na sezony przejściowe, stosowaną w butach z wysoką cholewką, jest Gore-Tex Performance Comfort Footwear. W butach przeznaczonych na najtrudniejsze, zimowe warunki umieszczana jest membrana Gore-Tex Insulated Comfort Footwear, która została zintegrowana z dodatkową ociepliną.

Jeśli szukasz butów na najcieplejsze miesiące i wiesz, że będziesz ich używać na łatwych trasach, to możesz zdecydować się na buty z niską cholewką pozbawione membrany. Będą one jednak mało uniwersalnym wyborem.    

Polecane modele wysokich butów trekkingowych

Świetnym wyborem na letnie wędrówki będą buty Garmont Vetta MNT GTX, w których została zastosowana najbardziej oddychająca membrana Gore-Tex. Ten model posiada wysoką cholewkę, ale przeznaczony jest na najcieplejsze miesiące. Jednocześnie konstrukcja butów i podeszwa zostały tak dobrane, że model Vetta świetnie sprawdzi się na większości tras, w tym również na via ferratach.

Membrana o zwiększonej oddychalności jest obecna także w butach trekkingowych La Sportiva TX5 GTX. To model, który zapewnia dobrą przyczepność na bardzo zróżnicowanych trasach, a jednocześnie jest lekki i świetnie oddychający.

Polecane modele niskich butów trekkingowych

Wśród niskich butów trekkingowych jednymi z najpopularniejszych serii jest Garmont Dragontail. W serii Dragontail znajdują się modele męskie i damskie o różnym przeznaczeniu - począwszy od butów rekomendowanych na najłatwiejsze trasy do butów, które idealnie sprawdzą się na via ferratach. W najlżejszych modelach zrezygnowano z membrany, a w pozostałych obecna jest membrana  Gore-Tex Extended Comfort.

Bardzo lekkimi niskimi butami podejściowymi są modele Meindl Vegas. Będą dobrym wyborem na lato, ale wtedy gdy zamierzasz wędrować bardzo łatwymi szlakami i podczas pogody bezdeszczowej, ponieważ te buty są pozbawione membrany.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Dlatego mamy tak dobrze na śląsku, bo takich mamy posłów. Zamiast nas wesprzeć to szukaja dziury w całym i chcą wymusić na Prezydencie aby reanimował tego trupa za wszelką cenę kosztem naszego bezpieczeństwa i naszej przyszłości. Zachowują się jakby byli nieczytaci. Dramat!!! To udawanie głupa to niestety standard w polityce. Jako społeczeństwo musimy się przed tym bronić. Oni liczą na naszą krótką pamięć, bo do tej pory zazwyczaj taką niestety była. Jednak tym razem się przeliczą, bo to już przekroczyło wszelkie możliwe do wytrzymania bariery. Wstydze się, że mamy takich posłów A Wy?Data dodania komentarza: 8.07.2025, 15:11Źródło komentarza: Śląscy posłowie interweniują w sprawie chorzowskiej estakadyAutor komentarza: EdekTreść komentarza: Jak jesteś ciekawy, to wsadź nos do kawy.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 15:07Źródło komentarza: 12-latek uszkodził kręgosłup na placu zabaw. "Wypadek nie był wynikiem awarii urządzenia"Autor komentarza: CelaTreść komentarza: A dlaczego nie pokazujecie tego filmiku jak to się stało znowu tuszowanie sprawyData dodania komentarza: 8.07.2025, 14:22Źródło komentarza: 12-latek uszkodził kręgosłup na placu zabaw. "Wypadek nie był wynikiem awarii urządzenia"Autor komentarza: ChmTreść komentarza: Czyli rodzice powinni poniesc koszty naprawy tyrolki.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:18Źródło komentarza: 12-latek uszkodził kręgosłup na placu zabaw. "Wypadek nie był wynikiem awarii urządzenia"Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Decyzja WINB jest bzdurna i prowadzi do marnotrastwa czasu i pieniędzy. Tak zarządzali miastem poprzedni włodarze a my mieszkancy tak juz nie chcemy. Miasto szanuje nasze bezpieczeństwo i nasze pieniądze nalezy im bić za to brawa ze maja odwage powalczyc o nasz dobrze pojety interes.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:04Źródło komentarza: Estakada w Chorzowie: Miasto stawia na rozbiórkę, WINB nakazuje podparcieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Z Chorzowa ciagle brak bezpośredniego połączenia z lotniskiem. Metropolia traktuje nas jak obywateli drugiej kategorii. Wszystkie autobusy na lotnisko omijaja Chorzów a pociag z taka częstotliwościa i dodatkową przesiadką to po prostu nieporozumienie. Dlaczego tak jest?Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:57Źródło komentarza: Od 2 lipca więcej pociągów Kolei Śląskich na lotnisko w Pyrzowicach
Reklama
Reklama