Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 czerwca 2026 07:43
Reklama Baner reklamowy

KO omija prezydenckie weto w sprawie języka śląskiego!

Pod koniec maja prezydent RP Andrzej Duda zdecydował się zawetować ustawę o uznaniu mowy śląskiej za język regionalny. KO ma już jednak plan jak ominąć weto prezydenta i sprawić, że pieniądze popłyną na Śląsk.
KO omija prezydenckie weto w sprawie języka śląskiego!

Jak poinformowała posłanka Koalicji Obywatelskiej, Monika Rosa, pieniądze przeznaczone na nauczanie języka śląskiego, pomimo prezydenckiego weta i tak trafią na Śląsk! Taką decyzję podjęła Komisja Finansów Publicznych pod koniec zeszłego tygodnia. Dzięki poprawce, pieniądze na regionalną edukację, kulturę i literaturę popłyną już w niedalekiej przyszłości.

- Teraz będzie je można wydać np. na utworzenie kierunku studiów dotyczących języka śląskiego, przygotowanie materiałów dydaktycznych, scenariuszy zajęć, tworzenie antologii śląskiej czy tłumaczenie tekstów. Możliwości jest wiele. To pieniądze na wszystko to, czego będą potrzebowali nauczyciele, by prowadzić zajęcia w zakresie edukacji regionalnej, a w przyszłości lekcje języka śląskiego - mówi cytowana przez Gazetę Wyborczą Monika Rosa. 

Warto przypomnieć, że w budżecie na 2024 r. już wcześniej zabezpieczone zostały aż 2 mln złotych, które miały pomóc w przygotowaniu zajęć lekcyjnych z języka śląskiego. Wszystko jednak zmieniło się po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który zadecydował, aby zawetować ustawę o języku śląskim jako języku regionalnym. Spowodowało to, że finansowanie z budżetu państwa nauki języka śląskiego, tłumaczeń literatury czy prac naukowych przestało być możliwe - oczywiście, aż do teraz! Choć zmianę w budżecie zatwierdzić musi jeszcze sejm, to panuje w nim przekonanie i zgodność, że te pieniądze powinny trafić do naszego regionu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Kowal Treść komentarza: Jak nie, jak po dwoch latach rządow panprezydenta jest gorzej niż przed? To serio myslisz, ze gorzej nie bedzie? Data dodania komentarza: 11.06.2026, 16:15 Źródło komentarza: Trzęsienie ziemi w Tramwajach Śląskich. Prezes odwołany po akcji CBA, w tle zarzuty dla posła RP Autor komentarza: Magda Treść komentarza: Gorzej nie będzie Data dodania komentarza: 11.06.2026, 15:01 Źródło komentarza: Trzęsienie ziemi w Tramwajach Śląskich. Prezes odwołany po akcji CBA, w tle zarzuty dla posła RP Autor komentarza: Kibic Treść komentarza: Finał to pokaż sily 5:1 z Wisłą Płock, 6:0 z Beniaminkiem Krosno, 2:0 Warta Poznań. Polfinal 6:0 z Fakro Jelna no i wielki finał ponownie z Wartą Poznań 3:0. Data dodania komentarza: 11.06.2026, 08:56 Źródło komentarza: Złota Maja z Chorzowa! 13-latka Mistrzynią Polski w piłce nożnej Autor komentarza: Chorzowianin Treść komentarza: Kibole zadziałali… no cóż Data dodania komentarza: 10.06.2026, 21:19 Źródło komentarza: Referendum nie będzie. Za mało podpisów, aby odwołać Szymona Michałka Autor komentarza: Leni 234 Treść komentarza: dlaczego nie kursuje linia tramwajowa nr 9 ,gyz moglaby konczyc kurs na Rynku w Chorzowie,niekoniecznie musi kursowac do Stadionu Slaskiego.Jezeli ta linia przez okolo 90 lat kursowala do Chorzowskiego Rynku i nagle jakis "podciotek" zdecydowal,ze przedluzono ja do Stadionun Slaskiego gdzie i tak wozila POWIETRZE . Data dodania komentarza: 10.06.2026, 20:07 Źródło komentarza: Duże zmiany pod estakadą: wraca komunikacja miejska! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Tyle lat wszyscy to widzą jacy nieudacznicy zyciowi to zrobili! Takich ludzi nalezy natychmiast odwołać z takich stanowisk. Tyle miejsca tam jest i od razu należało to zrobic a nie czekac dziesiątki lat! Całe życie pracujemy na takich nieudaczników i karowrowiczow! Data dodania komentarza: 10.06.2026, 18:35 Źródło komentarza: Rewolucja na węźle A4 w Chorzowie! Będzie bezpieczniej i płynniej
Reklama
Reklama