Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Historia chorzowskich kopalń na Barbórkę

Dziś (4 grudnia) obchodzimy Barbórkę - czyli święto wszystkich górników. To doskonały moment, by przypomnieć sobie historię chorzowskich kopalń!
Historia chorzowskich kopalń na Barbórkę

Wszystko zaczęło się od księdza Ludwiga Bojarskiego - proboszcza starochorzowskiej parafii, który jako pierwszy wskazał złoża węgla kamiennego w okolicy Chorzowa, a 1 marca 1787 r. otrzymał nadanie górnicze dla kopalni „Furstin Hedwig” („Księżna Jadwiga”). Kopalnia ta zaprzestała wydobycia węgla już w 1790 r., ze względu na jego złą jakość. Historia związana z wydobyciem węgla na terenie naszego miasta, rozpoczęła się więc na dobre dopiero w 1805 r., kiedy klasztor miechowski otrzymał nadanie na „Neue Hedwig” („Nową Jadwigę”). Kopalnia znajdująca się w rejonie Góry Redena, nieco ponad 100 lat później (w 1906 r.) została przejętą przez kopalnię „Król”. To właśnie ta kopalnia stanowiła rdzeń kopalnictwa węgla kamiennego w Chorzowie aż do 1995 r.

Dzieje kopalni sięgają 1791 r., kiedy to pod nazwą „Prinz Carl zu Hessen” („Książe Karol Heski”) rozpoczęła wydobycie w rejonie dzisiejszej stacji kolejowej Chorzów Miasto. Powstała ona z inicjatywy hrabiego Redena. Począwszy od 1800 r., pod nazwą „Konigsgrube” („Król”), szybko się rozrastała i z czasem podzielona została na cztery pola wydobywcze: Zachodnie (1860 r. - św. Barbara), Wschodnie (1846 r. - św. Jacek, potem Prezydent), południowe (1869 r. - Król Piast) i północne (1898 r. - Wyzwolenie). Ich polskie nazwy obowiązywały od 1922 r..

Już w pierwszym okresie swojego istnienia, należała do największych i najlepiej wyposażonych kopalń na Górnym Śląsku. W 1873 r. jej roczne wydobycie po raz pierwszy przekroczyło milion ton węgla. W latach trzydziestych XX wieku kopalnię „Król” przedzielono na dwie – „Prezydent Mościcki” (pola wsch. i płd.) oraz Barbara-Wyzwolenie (pola płd. i zach.). W 1870 r. powstała kopalnia Graffin Laura (od 1936 r. kopania Chorzów) w Chorzowie Starym. W 1970 r. kopalnię Barbara–Wyzwolenie i Chorzów połączono w jedną o nazwie Barbara–Chorzów. Kopalnię Prezydent włączono natomiast jako rejon do kopalni Polska w Świętochłowicach. Koniec eksploatacji tej pierwszej nastąpił w 1993 r, a drugiej w 1995 r.

W ciągu 200 lat wydobyto spod powierzchni dzisiejszego Chorzowa ok. 155 mln ton węgla. Obecnie fragmentem jednej z najstarszych i najdłużej „fedrujących” kopalń górnośląskich i najcenniejszym reliktem górnictwa węglowego w Chorzowie jest wieża nadszybowa w pobliżu góry Redena. Została wybudowana w 1933 r. według projektów inżyniera Ryszarda Heilemana z Katowic, który wykorzystał francuskie wzory technologiczne. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki Skarboferm. Początkowo szyb nosił nazwę Wielki Jacek. W 1937 r. nazwę zmieniono na Prezydent, na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego związanego przez lata z Chorzowem.

Wieża wyciągowa o żelbetonowej konstrukcji wysokości 42,5 metra - jako jedna z najnowocześniejszych wówczas w Europie - posiadała dwa koła linowe o średnicy 5,5 metra ustawione równolegle obok siebie. Wraz z całym urządzeniem towarzyszącym w tym skipem o pojemności 10 ton była w stanie wydobyć na powierzchnię ponad 500 ton węgla na godzinę. W 1996 r. szyb zasypano i od tego czasu wieża przestała pełnić swoją pierwotną funkcję. W 2012 r. rozpoczęto rewitalizację samego szybu, wraz z obiektami znajdującymi się w jego pobliżu, tworząc kompleks rekreacyjny Sztygarka.

Czy na tym zakończy się historia chorzowskich tradycji górniczych? Wszystko wskazuje na to, że nie. W 2014 r. KWK Barbara przejęła Grupa Kapitałowa Fasing, która przeprowadziła szereg inwestycji mających pomóc w tym, by w kopalni znów można było fedrować. Aktualnie inwestorzy czekają na wydanie zezwoleń na wznowienie wydobycia, a jak wynika z nieoficjalnych informacji, ma to nastąpić już wkrótce. Czy górnicy rozpoczną tam pracę już na początku przyszłego roku? O tym dowiemy się już niedługo.

 

Tomasz Breguła w oparciu o:

„Zeszyty Chorzowskie”, Zbigniew Kapała

Fot.: Marek Stańczyk/fotopolska.eu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ZdeguzdowanyTreść komentarza: Wynik jak najbardziej adekwatny do działań PrezydentaData dodania komentarza: 17.05.2025, 18:12Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: Lid KaTreść komentarza: To już jest koniec prezydenta Szymona Michałka, w ostatnim czasie słyszę tylko złe informacje na temat „namiestnika” Chorzowa. Wystarczył rok żeby mieszkańcy zrozumieli swój błąd, już się w język nie gryzą. Nieszczęśliwego Chorzowa nastał czas :(Data dodania komentarza: 16.05.2025, 23:03Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: Marta MagrowskaTreść komentarza: Dziwne Tylko negatywne komentarze na" 16stke Michałka" widzę same rzetelne konta i nie podstawionych ludzi. Panie redaktorze wstydź się!Data dodania komentarza: 16.05.2025, 20:23Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: Zaniepokojony mieszkaniecTreść komentarza: Grupa Michałka podszywa się pod Chsm. To jest kradzież znaku towarowego i wprowadzanie mieszkańców w błąd. Dodatkowo pani Kordela, pani Herman i p. Ahnert nie mieszkają w zasobach spółdzielni, więc po co się pchają? Chcą zniszczyć spółdzielnie jak wszystko czego dotkną.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:59Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ooo to trzeba to nagłośnić .brak słów kim ci ludzie są,podobno w wodociągów też jest nie za ciekawie ludzie są zastraszaniData dodania komentarza: 15.05.2025, 22:09Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: UWAGATreść komentarza: Ludzie, którzy chcą przejąć spółdzielnie są pokroju Śniechowskiego, a kto to? To obecny prezes Wodociągów, ale zasłynął fikcyjnymi meldunkami przed wyborami samorządowymi!!! Zdolni do wszystkiego! Uważajcie na nich!Data dodania komentarza: 15.05.2025, 17:29Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama