Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 lipca 2025 21:01
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

300 milionów metrów

W piątek, 16 grudnia, odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszą edycję Ratalnego Ultramaratonu Biegowego, organizowanego przez Stadion Śląski. Przedsięwzięcie trwało przez cały rok, a jego uczestnicy przebiegli w sumie ponad 300 mln m!
300 milionów metrów

- Dziś podsumowujemy pierwszą edycję, uważam że bardzo udaną. Zapisało się ponad 200 osób, a ok. 100 bardzo aktywnie uczestniczyło w tym przedsięwzięciu. Postanowiliśmy zaprosić i nagrodzić pamiątkowymi certyfikaty oraz medalami tych, którzy byli najbardziej systematyczni. W przyszłym roku będziemy organizować drugą edycję i mamy nadzieję, że zgłosi się do nas jeszcze więcej biegaczy - mówił Adam Zając z działu organizacji imprez Stadionu Śląskiego.

Jaka idea przyświeca pomysłodawcom przedsięwzięcia? - Ratalny Ultramaraton Biegowy powstał, żeby zachęcić ludzi do jakiegokolwiek ruchu fizycznego. Jedynym warunkiem uczestnictwa było wpisanie się do specjalnej tabeli, w której od stycznia do końca listopada tego roku, zapisywaliśmy przebiegnięte przez nich dystanse. Tutaj chodzi przede wszystkim o zabawę, aktywne spędzanie wolnego czasu na naszej bieżni, nie o rywalizację – dodawał Adam Zając.

O dużym zainteresowaniu pierwszą edycją opowiadał nam znany ultramaratończyk, August Jakubik. - Nie zaskoczyło mnie to, ale ucieszyło. Z roku na rok coraz więcej osób biega w Parku Śląskim, więc zorganizowanie takiego ratalnego ultramaratonu, było strzałem w dziesiątkę. Co prawda ten olbrzymi dystans został pokonan na raty, ale myślę, że te 100 osób, które przebiegły w ciągu całego roku ponad 42 km 195 m, może się poczuć dumnymi ultramaratończykami – mówił August Jakubik, trener angażujący się w wiele przedsięwzięć organizowanych przy Stadionie Śląskim.

- Spotykamy się już od kilku lat, w każdy wtorek, w ramach spotkań „Biegaj z nami na Stadionie Śląskim”. W tej chwili mamy do dyspozycji tartanową bieżnię, więc warunki do trenowania są idealne. Osoby, które regularnie z nami biegają, biją swoje rekordy życiowe i to im sprawia dużą radość. Traktujemy to przede wszystkim rekreacyjnie, ale dzięki tej systematyczności, cały podnosimy sobie poprzeczkę – zaznaczał ultramaratończyk.

August Jakubik wypowiedział się również na temat rosnącej popularności tej formy aktywności fizycznej, w naszym regionie. - Biegam od '88 roku, czyli już prawie 30 lat, i na początku ludzie widząc mnie pukali się w czoło. Dzisiaj nikogo już to nie dziwi. Ludzie wiedzą, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest bardzo dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Ludzie do tego dojrzeli, biega coraz więcej osób i bardzo mnie to cieszy. Dlatego też staram się promować bieganie i mówić o tym jakie korzyści można z tego wyciągnąć – dodawał.

Co na temat osiągniętych wyników mówili sami uczestnicy? - Ultramaratony nie są mi obce, ponieważ biorę w nich udział od kilku lat, natomiast tutaj można w bardzo dobrych warunkach i przyjemnej atmosferze potrenować i przygotować się do takiego biegu. W tym roku udało mi się przebiec dystans 454 km 650 m, Mam nadzieję, że uda mi się ten wynik poprawić w przyszłym roku – zaznaczał Przemysław Basa.

Osobą, która przebiegła najdłuższy dystans, był Marcin Wójtowicz, który w ciągu całego roku pokonał aż 752 km 705 m. - Przychodziłem tutaj kilka razy w miesiącu, o różnych porach dnia, często po pracy, czasem w weekendy... Biegałem od 5 km, do pełnego maratonu. To dla mnie przede wszystkim zabawa i relaks. Nie forsuję się. Lubię biegać w spokojnym, jednostajnym tempie. Robię to już od 13 lat, mam za sobą starty w maratonach i ultramaratonach, ale robię to wyłącznie dla własnej przyjemności – mówił nam uczestnik Ratalnych Biegów Ultramaratońskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibicTreść komentarza: Niech będzie i 20 klubów na śląsku i mają stadiony. Tylko jeden warunek: prywatnych. Nie dla finansowania kibolstwa z publicznej kasy. Nie jest rolą miast utrzymywanie klubów sportowychData dodania komentarza: 17.07.2025, 11:07Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić”Autor komentarza: gdzie rigczTreść komentarza: Teraz jak się uspokoiło to jest nagle "niekontrolowana imigracja '' a jak rozdawali polskie wizy w ilości po 300 tyś ludzi na rok za pis to była kontrolowana imigracja 😂Data dodania komentarza: 17.07.2025, 11:03Źródło komentarza: Kibicowska jedność ponad podziałami. W tę sobotę "Stop Imigracji” w KatowicachAutor komentarza: wujtTreść komentarza: Pewnie sporo tych tzw kibiców ma w rodzinach ma imigrantów. Przypomnieć ilu ze Śląska wyjechało na zachód za lepszym życiem?Data dodania komentarza: 17.07.2025, 11:01Źródło komentarza: Kibicowska jedność ponad podziałami. W tę sobotę "Stop Imigracji” w KatowicachAutor komentarza: HanysTreść komentarza: Kiedy zaczna robic cos dla naszego regionu? Na razie ino szkodzą.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 09:29Źródło komentarza: Śląscy posłowie interweniują w sprawie chorzowskiej estakadyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Jak coś trzeba dla ślaska to cały kraj sie na nas wypina. Za to awantury to pierwsi u nas urządzaja.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 08:56Źródło komentarza: Kibicowska jedność ponad podziałami. W tę sobotę "Stop Imigracji” w KatowicachAutor komentarza: slazakTreść komentarza: Przypomnijcie wszystkim na kogo Śląsk głosował...może by tak zjednoczyć wszystkich kibiców w kraju i jechac do Sopotu...;)Data dodania komentarza: 17.07.2025, 08:04Źródło komentarza: Kibicowska jedność ponad podziałami. W tę sobotę "Stop Imigracji” w Katowicach
Reklama
Reklama