Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 lipca 2026 08:43
Reklama Baner reklamowy

Etnoferie w chorzowskim Skansenie

Za dwa tygodnie w województwie śląskim rozpoczną się długo wyczekiwane ferie. Dla tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu jak je spędzić, z propozycją przychodzi chorzowski Skansen, w którym to atrakcji z pewnością nie zabraknie.
Etnoferie w chorzowskim Skansenie

Etnoferie to wyjątkowo ciekawa propozycja chorzowskiego Skansenu, pełna warsztatów i spotkań tematycznych dla najmłodszych. Każdego dnia na uczestników czekać będą inne zajęcia oraz aktywności na świeżym powietrzu, dzięki czemu "nuda" podczas tej zimowej przerwy będzie słowem zupełnie obcym.

– Podczas dwóch tygodni ferii zimowych spotykać się będziemy zarówno w przestrzeni muzealnej ekspozycji na wolnym powietrzu jak i w przestronnej, ogrzewanej galerii na parterze budynku administracyjnego. Liczymy, że pogoda pozwoli nam zorganizować także zabawy na śniegu, niemniej chcemy zapewnić dzieciom i opiekunom ofertę na każdą pogodę – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE. 

We wtorek (17 stycznia) uczestnicy wybiorą się na spotkanie z prawdziwą góralką i poczują klimat, jaki można odnaleźć w starych gospodarstwach Beskidu Śląskiego. W środę przekonają się, że zimą pola nie śpią i własnoręcznie uszyją breloczki w kształcie popularnych dawniej na wsi warzyw. W czwartek dzieciaki czekać będzie wizyta w zagrodzie zwierząt, podczas której zobaczą owcy, konie, kozy oraz najnowszych mieszkańców Skansenu, czyli cztery urocze króliki. Z kolei w piątek, na zakończenie pierwszego tygodnia, odbędzie się bal przebierańców, poprzedzony warsztatami z wykonywania masek karnawałowych.

Drugi tydzień zapowiada się równie ciekawie. Rozpocznie się on we wtorek (24 stycznia) od spotkania z magią, podczas którego najmłodsi odkryją tajemnice skrywane przez chałupy, spichlerze i młyny, a zaraz potem wykonają ilustracje dawnych strachów. W środę zaplanowano wycieczkę z przewodnikiem po całym terenie Skansenu, która zakończy się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Czwartek będzie nie lada gratką dla małych miłośników teatru, którzy to nie tylko będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie o dawnej śląskiej wsi oraz tradycjach związanych z karnawałem, ale też wezmą aktywny udział w zabawie będącej elementem tego widowiska. W piątek, czyli ostatniego dnia ferii odbędą się zajęcia, podczas których uczestnicy przeniosą się w czasie, zasiadając w ławkach starej szkoły i próbując przy tym trudnej sztuki kaligrafii.

Wszystkie z zajęć będą odbywały się o godzinie 12 i potrwają około półtorej godziny. Koszt uczestnictwa w każdych z nich wynosi 20 zł od uczestnika (tj. dziecka i jego opiekuna). Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zarezerwować swoje miejsca już teraz. Bilety dostępne są <<TUTAJ>>.

Dzień Babci i Dziadka w Skansenie

Jako że tegoroczny Dzień Babci oraz Dzień Dziadka przypadają dokładnie w ostatnie dni ferii w naszym województwie, chorzowski Skansen przygotował coś specjalnego. W niedzielę 22 stycznia odbędzie się spotkanie dedykowane wnukom i ich dziadkom (maksymalnie 3 osoby w tym jedna dorosła), podczas którego najmłodsi wykonają wyjątkowe prezenty, a babcie oraz dziadkowie spędzą miło czas przy kawie i ciastku. 

Koszt udziału w zajęciach wynosi 40 zł, a bilety dostępne są <<TUTAJ>>.

Fot. Muzeum GPE


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Xyxyxy Treść komentarza: A nie jest? Z jednej strony Dąb, z drugiej Tauzen. A bas w nocy niesie się na Siemnianowice i Chorzów Stary. Nie wiem nawet człowieku co ty próbujesz przekazać. Legendia jest w samym środku aglomeracji Data dodania komentarza: 29.07.2026, 06:55 Źródło komentarza: Polski Tomorrowland? Legendia ma ambicję stworzyć najlepszy festiwal tematyczny w Polsce Autor komentarza: Rafał Treść komentarza: Legendia jest w środku miasta? Hm,ciekawe,skąd pośiadasz tak rozległą wiedzę? Data dodania komentarza: 28.07.2026, 21:18 Źródło komentarza: Polski Tomorrowland? Legendia ma ambicję stworzyć najlepszy festiwal tematyczny w Polsce Autor komentarza: Xyxyxy Treść komentarza: A co ze zwierzętami w ZOO? Sorry, ale środek miasta to nie jest miejsce na takie festiwale. Już całe szczęście Fest zniknął. Data dodania komentarza: 28.07.2026, 11:25 Źródło komentarza: Polski Tomorrowland? Legendia ma ambicję stworzyć najlepszy festiwal tematyczny w Polsce Autor komentarza: M. Treść komentarza: R.I.P Data dodania komentarza: 27.07.2026, 20:21 Źródło komentarza: Zmarła Anna Knysok. Była dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich i wiceministra zdrowia Autor komentarza: Darek Treść komentarza: Zabłądzili? Data dodania komentarza: 27.07.2026, 12:55 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: Bogusław Treść komentarza: Ostatnio coś dużo tych pożarów w Polsce! Czyżby wojna hybrydowa? Data dodania komentarza: 27.07.2026, 12:54 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA]
Reklama
Reklama