Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 kwietnia 2026 08:10
Reklama Baner reklamowy

Wspólne sadzenie kwiatów, gra terenowa oraz ekologiczne gry i konkursy - to wszystko czeka na nas podczas jesiennej edycji Parkowego Kiermaszu Kwiatowego

Krokusy, przebiśniegi, irysy i róże – w najbliższy weekend, 22 i 23 września, w Parku Śląskim oficjalnie rozpoczną się tegoroczne nasadzenia, dzięki którym przybędzie tutaj ponad dwadzieścia tysięcy roślin. „Zielone działanie: Sadzenie dla przyszłości” wpisuje się w cykl działań Parku Śląskiego mających na celu sadzenie drzew oraz kwiatów wspólnie z mieszkańcami regionu. Wydarzenie towarzyszy jesiennej edycji Parkowego Kiermaszu Kwiatowego, który potrwa do niedzieli, 24 września br.
Wspólne sadzenie kwiatów, gra terenowa oraz ekologiczne gry i konkursy - to wszystko czeka na nas podczas jesiennej edycji Parkowego Kiermaszu Kwiatowego

Wszystko rozpocznie się w piątek (22 września). Nasadzenia obejmą teren wzdłuż klonów Alei Zielonej Łąki. Dzieci ze szkół i przedszkoli biorące udział w akcji będą mogły posadzić cebulki krokusów i przebiśniegów, w specjalnie przygotowanych w tym celu otworach w ziemi na cebule kwiatowe. W sumie zasadzonych zostanie około 20 tysięcy cebulek, które wiosną stworzą łąkę kwietną z krokusów. Dodatkowo każda grupa małych ogrodników będzie miała możliwość umieszczenia przygotowanej własnoręcznie pamiątkowej tabliczki w miejscu posadzenia kwiatów.

Z kolei w sobotę (23 września) każdy będzie mógł okazję zasadzić swoją własną różę w Parku Śląskim. W ramach akcji „Zielone działanie: Sadzenie dla przyszłości” z firmą Ebicom zasadzonych zostanie ponad 700 krzewów różanych, które oprócz ozdoby stanowić będą przyjazne środowisko dla pszczół. Sadzenie odbywać się będzie na rabatach przy Alei Ziętka. Każdy uczestnik akcji otrzyma niezbędne materiały, takie jak sadzonki, a także wsparcie i wskazówki dotyczące prawidłowego sadzenia i pielęgnacji roślin. Dzięki temu będzie można dokładnie zadbać o nowo posadzone krzewy, aby mogły się rozwijać i ozdabiać przestrzeń Parku Śląskiego przyszłoroczną wiosną i latem. Warto zabrać ze sobą rękawice, a także obuwie robocze.

– Sobotnia akcja pozwoli nam wymienić jedną z rabat różanych znajdujących się na zewnątrz Rosarium na nową różę. Poprzednia odmiana róż ze względu na dużą podatność na choroby zostanie wymieniona na odmianę certyfikowaną ADR. Dzięki temu nowe róże będą zdrowsze i nie będą wymagały stosowania częstych zabiegów ochrony roślin zwłaszcza przed chorobami róż – mówi Łukasz Drozd, specjalista ds. zieleni w Parku Śląskim. – Dzięki inicjatywie zakupu roślin i wspólnego sadzenia ich przez firmę Ebicom każdy z nas będzie mógł wziąć udział w tej akcji z pomocą ogrodników Parku Śląskiego – dodaje.

Wydarzenie towarzyszy jesiennej edycji Parkowego Kiermaszu Kwiatowego, który potrwa cały weekend 22-24 września br., przy Alei Głównej tuż przy napisie świetlnym. W programie tegorocznej edycji kiermaszu znajdą się również ekologiczne gry i konkursy przygotowane przez Fundację Park Śląsk. W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupu roślin, produktów rękodzielniczych oraz specjałów serwowanych przez lokalną gastronomię. Kiermasz to również okazja na poznanie Parku Śląskiego i jego flory pod okiem parkowego ogrodnika.

Na uczestników czekać będzie również gra terenowa, której tematem przewodnim będą kwiaty kryjące w sobie niezliczone detale i tajemnice. Kwiatowa Gra Terenowa zaplanowana jest na sobotę (23.09). Rejestracja uczestników odbywać się będzie w godzinach 11.00-12:00, przy Dyrekcji Parku Śląskiego przy Alei Różanej 2. Zgłoszenia do udziału przyjmowane są do 21 września br., drogą mailową na adres: [email protected].

Niebawem, dzięki planowanym nasadzeniom, parkowa przyroda wzbogaci się także o nowe krzewy i drzewa. Akcja sadzenia drzew w Parku Śląskim zaplanowana jest w październiku tego roku.

Źródło: informacja prasowa
Fot. M. Majewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A kiedy w koncu zlikwidujecie estakade i wybudujecie obwodnice? Jak nie potraficie to oddajcie wladze tym co potrafia. Jak potraficie to brac sie do roboty, bo juz dosc czasu zmarnowaliscie!Data dodania komentarza: 29.04.2026, 19:27Źródło komentarza: Z Bytomia do Katowic pojedziemy szybciej. Tramwaje Śląskie podpisały umowy na przebudowę torowiskaAutor komentarza: ChorzowianinTreść komentarza: Zamiast pisac takie glupoty lepiej lec i zbierej podpisy pod referendum. Zgrana ekipa juz czeka.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 13:40Źródło komentarza: Maciej Franta: "W innej sytuacji nikt by nie przetestował zamknięcia estakady"Autor komentarza: YjzelTreść komentarza: Estakada powinna być zlikwidowana. Zamiast dumać jak ją reanimować myślcie nad organizacją środków i budową obwodnicy. W polsce są środki na budowy obwodnic małych miasteczek i wsi, bo takie się ciagle buduje. Na tak ważną inwestycje tym bardziej będą. A jak Wy politycy jesteście za słabi aby dowieźć ten temat to poprosimy jako społeczeństwo łatwoganga a pomoc. Tylko czy wtedy będziecie nam jeszcze do czegoś potrzebni?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 13:32Źródło komentarza: Estakadą przejadą pojazdy do 15 ton?Autor komentarza: slazakTreść komentarza: Niekończąca się opowieść...Data dodania komentarza: 28.04.2026, 11:44Źródło komentarza: Estakadą przejadą pojazdy do 15 ton?Autor komentarza: obywatelTreść komentarza: Dotyczy stadionu komentarz mateusza borka any komentator. – Jak ja słyszę, że nowy stadion w Chorzowie ma być budowany etapami, a cały proces potrwa 10 lat, to jestem załamany. Przecież gdy zostanie oddana czwarta trybuna, pierwsza będzie już wymagała remontuData dodania komentarza: 27.04.2026, 16:16Źródło komentarza: Referendum: złożono wniosek, chcą odwołania Szymona Michałka!Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Brawo!Data dodania komentarza: 27.04.2026, 12:26Źródło komentarza: Chorzów w walce z rakiem! Ponad 100 osób zgoliło włosy, a Polska zebrała rekordowe miliony
Reklama
Reklama