Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 29 stycznia 2026 23:00
Reklama Baner reklamowy
Reklama
Reklama

Czeka nas świętowanie w tradycyjnym stylu! Przed nami Śląsko Wilijo w chorzowskim Skansenie

Premierowy występ Dygającej Kapeli, korowód kolędników, świąteczny Koncert Światła czy bożonarodzeniowy jarmark - to tylko kilka z wielu atrakcji, zaplanowanych w ramach tegorocznej odsłony Śląskiej Wilii. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" już w najbliższą niedzielę.
Czeka nas świętowanie w tradycyjnym stylu! Przed nami Śląsko Wilijo w chorzowskim Skansenie

Śląsko Wilijo to jedna z tych imprez, która przyciąga do Skansenu prawdziwe tłumy. I nic w tym dziwnego! W końcu jej program każdego roku wypełniony jest aż po same brzegi. Nie inaczej będzie i tym razem.

Świętowanie rozpocznie się przy samym wejściu na teren Muzeum. Tam na przybyłych gości czekać będą kolędnicy, którzy zaproszą wszystkich do wspólnego pochodu. Po jego zakończeniu uczestnikom przedstawiony zostanie szczegółowy harmonogram wydarzeń, jednak już teraz możemy zdradzić, że nie zabraknie w nim spotkań z tradycją, warsztatów rękodzieła, wspólnego śpiewania czy jarmarku świątecznego. Na scenie usłyszymy m.in. Prowokalnych, czyli grupę pasjonatów muzyki składającą się z zawodowych i uczących się wokalistów oraz Marka Szołtyska, który opowie o Dzieciątku, betlyjce i znaczeniu choinki w naszej kulturze. Przygotowano również kilka niespodzianek.

- Po raz pierwszy usłyszymy występ "Dygającej Kapeli", która z inicjatywy Muzeum odbywa próby od października, stanowiąc ewenement w skali kraju (MGPE jest jedynym muzeum typu skansenowskiego posiadającym własny zespół). Grupa ponad 20 amatorów zawiązała się, by tworzyć muzealną kapelę popularyzującą muzykę ludową i tradycje regionu. Obecnie trwają intensywne próby, natomiast podczas imprezy będziemy rozdawać teksty pieśni, by zachęcić do śpiewania wszystkich przybyłych – informuje Paulina Cius–Górska, dyrektor Muzeum.

Ponadto wydarzeniu towarzyszyć będzie też "Koncert Światła", czyli radosna opowieść o nadziei oczekiwania, która wybrzmi w przestrzeni kościoła ewangelickiego z Bytomia Bobrka. Muzyczny kolaż połączony z przemyślaną grą świateł nie tylko stworzy wyjątkową aurę, ale też dostarczy widowni mnóstwa pozytywnych emocji.

Śląsko Wilijo odbędzie się w Skansenie w niedzielę 17 grudnia, początek o godz. 12:00. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć >>TUTAJ<<.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Bawicie się naszym kosztem. Politycy, tfu!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 13:57Źródło komentarza: Budżetowe „być albo nie być” Chorzowa. Czy prezydent Michałek dogadał się z PiS-em?Autor komentarza: WrrrrrTreść komentarza: PiS za stołki sprzeniewierza zaufanie mieszkańców! Wstyd, hańba!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 11:37Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: Wkurzony mieszkaniecTreść komentarza: Rodzi się nowa koalicja dla Chorzowa. Kibolsko-pisowsko-konfederacka, teraz będzie kraina mlekiem i miodem płynąca.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 11:30Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: slazakTreść komentarza: To będą zmarnowane pieniadze podatnika!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 10:18Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: Ruby1920Treść komentarza: Chlestowski jest z KO oczywisxienze ta spółka robi pod górkę Michalkowi. Trzymej się chopie i ni dej się tym politykierom. Ino RuchData dodania komentarza: 29.01.2026, 10:13Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Jedzie taki kretyn jak szaleniec, stwarza zagrożenie, ma gdzieś społeczeństwo i czyje się jeszcze pokrzywdzony działaniami służab Ale jak rozbije to przyjdzie oczywiście do państwowej służby zdrowia po ratunek, bo przecież mu się należała będzie pomoc, za kasę tego samego społeczeństwa którym pogardza.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:46Źródło komentarza: 320 km/h na A4 w Chorzowie. Policja szuka świadków i prosi o pomoc
Reklama
Reklama