Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 29 stycznia 2026 22:59
Reklama Baner reklamowy
Reklama
Reklama

Topienie marzanny i strojenie chałup. W Skansenie opowiedzą o tradycjach

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje wydarzenie, które ma przybliżyć uczestnikom tradycje związane z początkiem wiosny.
Topienie marzanny i strojenie chałup. W Skansenie opowiedzą o tradycjach

Za niecały miesiąc rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jest to okres, na który czeka wiele osób. Wtedy przyroda budzi się do życia, pojawia się słońce, a wielu z nas wychodzi z domu, by skorzystać z aktywności na zewnątrz. Początek wiosny to nie tylko poprawa pogody - wiele ze świąt i tradycji ma miejsce na początku albo w trakcie trwania tej pory roku.

W związku z nadchodzącym początkiem wiosny Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" zaprasza na wydarzenie pt. "Marzanna i Goik", które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podczas tego wydarzenia uczestnicy poznają tradycję dawnych obrzędów, które są związane z przedwiośniem.  Przykładem takiego zwyczaju jest topienie Marzanny, które dzięki wydarzeniu organizowanemu przez muzeum zostanie odtworzone.

Impreza odbędzie się 23 marca - podczas warsztatów, które wtedy będą się odbywać, uczestnicy własnoręcznie przygotują Marzannę i Goika. Warsztaty nauczą również zaangażowanych tradycyjnych piosenek witających wiosnę. Zwieńczeniem warsztatów będzie korowód, który stworzą uczestnicy, przechodząc przez skansen, by następnie spalić Marzannę w ognisku. Dalej korowód przejdzie do zagrody sołtysa, aby udekorować chałupę Goikami, symbolizującymi nadejście wiosny.

Całe wydarzenie przypomni nam o tradycji topienia bądź palenia Marzanny, która symbolizowała zimę, zło i śmierć. Marzannę w każdym nowym roku należało wyrzucić ze wsi, co wiązało się z orszakiem z Goikiem, który symbolizował nadejście wiosny. Tradycje, które są odtwarzane przez MGPE, mają długie korzenie. Dawniej dziewczęta z wioski chodziły z Marzanną – słomianą kukłą przebraną w kobiecy strój. Śpiewając pieśni, obrzucano kukłę resztkami śniegu, błotem i kamieniami. Następnie wynoszono ją poza wieś, gdzie po rozebraniu topiono lub palono (jeśli brakowało wody). Po ceremonii na kij po Marzannie zatykano Goik – niewielkie drzewko iglaste przystrojone kolorowymi wstążkami i wydmuszkami. Goik symbolizował życie i budzącą się do życia przyrodę. Wniesienie go do wsi miało zapewnić obfite plony. Z Goikiem obchodzono wszystkie domy, śpiewając radosne pieśni, aby symbolicznie przyprowadzić wiosnę.

Bilety są do kupienia online. Cena za bilet to 20 zł (ilość miejsc ograniczona): LINK.

Całe wydarzenie rozpoczyna się 23 marca o godzinie 12:00. Na stronie Facebookowej więcej szczegółów dotyczących wydarzenia: LINK.

Fot. Własne

Źródło: Muzeum GPE Chorzów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Bawicie się naszym kosztem. Politycy, tfu!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 13:57Źródło komentarza: Budżetowe „być albo nie być” Chorzowa. Czy prezydent Michałek dogadał się z PiS-em?Autor komentarza: WrrrrrTreść komentarza: PiS za stołki sprzeniewierza zaufanie mieszkańców! Wstyd, hańba!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 11:37Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: Wkurzony mieszkaniecTreść komentarza: Rodzi się nowa koalicja dla Chorzowa. Kibolsko-pisowsko-konfederacka, teraz będzie kraina mlekiem i miodem płynąca.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 11:30Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: slazakTreść komentarza: To będą zmarnowane pieniadze podatnika!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 10:18Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: Ruby1920Treść komentarza: Chlestowski jest z KO oczywisxienze ta spółka robi pod górkę Michalkowi. Trzymej się chopie i ni dej się tym politykierom. Ino RuchData dodania komentarza: 29.01.2026, 10:13Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Jedzie taki kretyn jak szaleniec, stwarza zagrożenie, ma gdzieś społeczeństwo i czyje się jeszcze pokrzywdzony działaniami służab Ale jak rozbije to przyjdzie oczywiście do państwowej służby zdrowia po ratunek, bo przecież mu się należała będzie pomoc, za kasę tego samego społeczeństwa którym pogardza.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:46Źródło komentarza: 320 km/h na A4 w Chorzowie. Policja szuka świadków i prosi o pomoc
Reklama
Reklama