Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 14 czerwca 2025 01:11
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Od 90 lat na straży bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Sprawdź, jak skorzystać z sanatorium z ZUS

24 października 1934 r. Prezydent Ignacy Mościcki podpisał rozporządzenie powołujące do życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po scaleniu systemu ubezpieczeń społecznych ZUS staje się ważną instytucją realizującą zadania z zakresu polityki społecznej państwa. Zgodnie ze swoim statutem podejmuje również działalność edukacyjną i prewencyjną (wystawy higieniczne, plakaty promujące bhp czy finansowanie kolonii letnich dla dzieci). Środki pochodzące z nadwyżek finansowych, które powstały dzięki reinwestycji składek ubezpieczeniowych, ZUS przeznacza na projekty budowlane (szpitale, sanatoria, budynki mieszkalne) oraz prozdrowotne. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku ZUS uznawany jest za jedną z najszybciej rozwijających się instytucji ubezpieczeniowych w Europie.
Od 90 lat na straży bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Sprawdź, jak skorzystać z sanatorium z ZUS

- ZUS podejmował się nie tylko zadań ubezpieczeniowych, ale również propagował profilaktykę wypadków w zatrudnieniu i zapobieganie chorobom zawodowym. Działania na rzecz poprawy zdrowia ZUS realizuje do dzisiaj m.in. poprzez rehabilitację leczniczą – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Choroby czy urazy, które stanowią zagrożenie dla naszej aktywności zawodowej mogą doprowadzić do utraty zdolności do pracy. Z programu rehabilitacji możemy skorzystać, jeśli jesteśmy zagrożeni utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskamy po rehabilitacji. 

Dodatkowo musimy spełnić jeden z poniższych warunków:

• jesteśmy ubezpieczeni w ZUS (pracujemy zawodowo),
• pobieramy zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
• pobieramy rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Z rehabilitacji możemy również skorzystać, jeśli:

• podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym obecnie przebywamy, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę,
• staramy się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

- Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą (wniosek PR-4) może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, mówimy oczywiście o lekarzu u którego się leczymy. Lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację także w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na eZUS (Platformie Usług Elektronicznych ZUS). Wówczas omijamy już tę część dostarczenia wniosku do placówki, gdyż przesyłany jest on online – informuje rzeczniczka.

Warto pamiętać, że na badanie u lekarza orzecznika, należy zabrać dokumentację z leczenia.

Orzeczenie o tym czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia wydaje lekarz orzecznik ZUS. Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego w ośrodku.
 
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia. Wyjazd do sanatorium to leczenie stacjonarne. Lekarz orzecznik może skierować nas też na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli w pobliżu miejsca zamieszkania, bez potrzeby przebywania w ośrodku non stop. 

Na rehabilitację leczniczą stacjonarną ZUS wysyła tak, by podróż do sanatorium była dogodna dla pacjenta, najbliżej miejsca zamieszkania, co nie oznacza, że mieszkańcy województwa śląskiego nie będą kierowani do sanatoriów w innym województwie niż śląskie. ZUS ma podpisane umowy z placówkami sanatoryjnymi w całej Polsce, tak więc mieszkańcy województwa będą również kierowani do sanatoriów na Dolnym Śląsku, w Małopolsce czy też nad morzem. 

- Co ważne, taki wyjazd czy też leczenie na miejscu nic nie kosztuje. To ZUS ponosi całkowity koszt, łącznie z opłatą za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania i powrót z kurortu najtańszym środkiem komunikacji publicznej – dodaje rzeczniczka.

Ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są na terenie całej Polski, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych, m.in. w Wysowej Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju, Polańczyku, Krynicy Zdrój, Stróżach, Muszynie, Ustroniu, Krynicy Morskiej, Stegnie, Ciechocinku czy Świeradowie Zdroju. 

Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, schorzeń psychosomatycznych, układu oddechowego, narządu głosu, onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce „Prewencja rentowa”.

źródło: Informacja prasowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Super decyzja, w centrum Chorzowa nie ma miejsca na ruch tranzytowy Bytom - KatowiceData dodania komentarza: 13.06.2025, 19:40Źródło komentarza: Estakada do rozbiórki! Prezydent Szymon Michałek potwierdza!Autor komentarza: nononoTreść komentarza: Żadnego wchłonięcia przez Katowice, to będzie tylko wzrost kosztów życia, autochtoni zostaną wypierani przez przyjezdnych, bo wartości nieruchomości wzrosną i nikogo z miejscowych nie będzie stać na zakup. Oczywiście politycy będą mówić, że to zaleta, bo oni już mają na własność mieszkania/domy. Chorzowski sport zostanie zmarginalizowany przez GKS, tak jak ma to miejsce z Rozwojem, Naprzodem Janów i innymi mniejszymi klubami. Zagłosuję przeciwko każdemu, kto przyklepie taki pomysł! Nie chce prezydenta Krupy!Data dodania komentarza: 13.06.2025, 18:49Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić”Autor komentarza: AntykaczyTreść komentarza: To wybrali "prezydenta" ... sprzedali sie za stadion, którego i tak w nie będzie jeszcze przez 50 latData dodania komentarza: 13.06.2025, 18:35Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić”Autor komentarza: KierowcaTreść komentarza: No to czeka nas chorzowski armageddonData dodania komentarza: 13.06.2025, 17:17Źródło komentarza: Estakada do rozbiórki! Prezydent Szymon Michałek potwierdza!Autor komentarza: KrismerTreść komentarza: Co to za reportaż do połowy? Przecież tu nie ma nic wartościowegoData dodania komentarza: 13.06.2025, 17:12Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić”Autor komentarza: aTreść komentarza: seba to fajny goscData dodania komentarza: 13.06.2025, 14:21Źródło komentarza: Kolizja na DTŚ. Samochód wylądował w krzakach
Reklama