Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 czerwca 2026 09:10
Reklama Baner reklamowy

"Wieś tańczy i śpiewa na weselu". Uwielbiana impreza wkrótce znów zagości w Skansenie!

Już w najbliższą niedzielę w "Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbędzie się tradycyjna wiejska zabawa. Uczestników czekają śpiewy, tańce, warsztaty oraz opowieści związane z weselnymi obrzędami i zwyczajami.
"Wieś tańczy i śpiewa na weselu". Uwielbiana impreza wkrótce znów zagości w Skansenie!

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

"Wieś tańczy i śpiewa" to stosunkowo młoda impreza chorzowskiego Skansenu, która od razu znalazła pokaźne grono swoich sympatyków. Do tej pory, jej motywem przewodnim była robota, jednak tym razem organizatorzy postawili na weselne wydanie tego wydarzenia.

- Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z tradycją i weselem – przeniesiemy się w czasy, gdy wesele na Górnym Śląsku było pełne muzyki, tańca, śpiewu i obrzędów, które łączyły całe rodziny i społeczności - zapowiadają w Muzeum.

Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj. 7 września, a jej program wypełniony jest aż po brzegi. Uczestników czeka m.in.: wspólna nauka śląskich przyśpiewek i kroków tanecznych z Dygającą Kapelą; warsztaty rękodzielnicze z malowania barwnych szlajfek, tworzenia galandy i zdobienia drewnianych łyżek; występy Dygającej Kapeli i grupy Dejcie Pozór, które poprowadzą przez wszystkie etapy tradycyjnego wesela; a także opowieści o zwyczajach i symbolice weselnej.

- Na Śląsku małżeństwo nie było tylko sprawą zakochanych, ale całych rodzin, a każdy etap procesu formalizowania związku wiązał się z określonymi zwyczajami i obrzędami. O każdym z nich opowiedzą znawcy tematu: Anna Grabińska-Szczęśniak - kierownik Działu Etnografii z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Lech Krzyżanowski – kierownik Działu Nauki MGPE - zdradzają w Skansenie.

Wydarzenie zaplanowano w godz. 12:00-17:00. Bilety można nabyć >>TUTAJ<< lub w kasie Muzeum.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Kowal Treść komentarza: Jak nie, jak po dwoch latach rządow panprezydenta jest gorzej niż przed? To serio myslisz, ze gorzej nie bedzie? Data dodania komentarza: 11.06.2026, 16:15 Źródło komentarza: Trzęsienie ziemi w Tramwajach Śląskich. Prezes odwołany po akcji CBA, w tle zarzuty dla posła RP Autor komentarza: Magda Treść komentarza: Gorzej nie będzie Data dodania komentarza: 11.06.2026, 15:01 Źródło komentarza: Trzęsienie ziemi w Tramwajach Śląskich. Prezes odwołany po akcji CBA, w tle zarzuty dla posła RP Autor komentarza: Kibic Treść komentarza: Finał to pokaż sily 5:1 z Wisłą Płock, 6:0 z Beniaminkiem Krosno, 2:0 Warta Poznań. Polfinal 6:0 z Fakro Jelna no i wielki finał ponownie z Wartą Poznań 3:0. Data dodania komentarza: 11.06.2026, 08:56 Źródło komentarza: Złota Maja z Chorzowa! 13-latka Mistrzynią Polski w piłce nożnej Autor komentarza: Chorzowianin Treść komentarza: Kibole zadziałali… no cóż Data dodania komentarza: 10.06.2026, 21:19 Źródło komentarza: Referendum nie będzie. Za mało podpisów, aby odwołać Szymona Michałka Autor komentarza: Leni 234 Treść komentarza: dlaczego nie kursuje linia tramwajowa nr 9 ,gyz moglaby konczyc kurs na Rynku w Chorzowie,niekoniecznie musi kursowac do Stadionu Slaskiego.Jezeli ta linia przez okolo 90 lat kursowala do Chorzowskiego Rynku i nagle jakis "podciotek" zdecydowal,ze przedluzono ja do Stadionun Slaskiego gdzie i tak wozila POWIETRZE . Data dodania komentarza: 10.06.2026, 20:07 Źródło komentarza: Duże zmiany pod estakadą: wraca komunikacja miejska! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Tyle lat wszyscy to widzą jacy nieudacznicy zyciowi to zrobili! Takich ludzi nalezy natychmiast odwołać z takich stanowisk. Tyle miejsca tam jest i od razu należało to zrobic a nie czekac dziesiątki lat! Całe życie pracujemy na takich nieudaczników i karowrowiczow! Data dodania komentarza: 10.06.2026, 18:35 Źródło komentarza: Rewolucja na węźle A4 w Chorzowie! Będzie bezpieczniej i płynniej
Reklama
Reklama