Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 29 stycznia 2026 21:14
Reklama Baner reklamowy
Reklama
Reklama

Ziemniak znów wystąpi w roli głównej. Przed nami tradycyjne wykopki w Skansenie!

Już 21 września w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" odbędzie się coroczna impreza plenerowa, jaką jest "Dzień kartofla". W trakcie jej trwania będzie można zapoznać się z dawnymi obyczajami, spróbować regionalnych potraw, a także wziąć udział w wielu innych zaplanowanych na ten dzień atrakcjach.
Ziemniak znów wystąpi w roli głównej. Przed nami tradycyjne wykopki w Skansenie!

Autor: Martyna Majewicz

Stałym bywalcom chorzowskiego Skansenu zapewne trudno wyobrazić sobie wrzesień bez święta króla polskich stołów. "Dzień kartofla", bo właśnie o nim mowa, już na stałe wpisał się w kalendarz organizowanych tam imprez i każdego roku przyciąga on do Muzeum prawdziwe tłumy miłośników tradycji oraz dobrej zabawy.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 21 września, a jej program wypełniony jest aż po brzegi.

- Odwiedzający będą mogli wziąć udział w prawdziwych wykopkach ziemniaków oraz wspólnym kiszeniu kapusty w beczce – atrakcjach, które najlepiej oddają klimat dawnych jesiennych prac na wsi. Nie zabraknie również tradycyjnych pokazów szatkowania kapusty czy pracy zabytkowego wiatraka z Grzawy - zdradzają organizatorzy.

Na tym oczywiście nie koniec! Na rodziny z dziećmi czekać będzie moc kreatywnych aktywności. Wśród nich: malowanie gipsowych figurek, odbijanie pieczątek z ziemniaków, robienie kartoflanych gniotków, warsztaty tworzenia ziołowych witraży, a także możliwość spróbowania własnych sił na kole garncarskim. Dodatkowo przygotowano tor przeszkód rolnika, obejmujący slalom, przenoszenie wiaderek z ziemniakami i rzucanie kartoflami do celu. Każdy uczestnik, który ukończy tor, otrzyma wyjątkowy Order Kartofla.

Z pewnością nie zawiodą się też miłośnicy lokalnych smaków, bowiem na miejscu dostępne będą tradycyjne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i fundacje: KGW Poręba, KGW Pradlanki, Fundację Rozbark i KGW Golce.

- "Dzień Kartofla" ma także wymiar edukacyjny. Przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego opowiedzą o historii, odmianach i metodach uprawy ziemniaka. Będzie to okazja, by dowiedzieć się więcej o roślinie, która od wieków stanowi podstawę diety w regionie, a także o dawnym życiu na wsi i kuchni charakterystycznej dla jesiennego okresu - informują w Skansenie.

W trakcie wydarzenia wystąpi Zespół Regionalny "Pisarzowianki", prezentując tradycyjne pieśni i muzykę ludową. Całą imprezę poprowadzi z kolei znany popularyzator kultury śląskiej - Marek Szołtysek, który zadba o dobry humor i wyjątkową atmosferę.

Święto ziemniaka potrwa w godz. 12:00-17:00. Bilety są dostępne >>TUTAJ<< oraz w kasie Muzeum.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Bawicie się naszym kosztem. Politycy, tfu!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 13:57Źródło komentarza: Budżetowe „być albo nie być” Chorzowa. Czy prezydent Michałek dogadał się z PiS-em?Autor komentarza: WrrrrrTreść komentarza: PiS za stołki sprzeniewierza zaufanie mieszkańców! Wstyd, hańba!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 11:37Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: Wkurzony mieszkaniecTreść komentarza: Rodzi się nowa koalicja dla Chorzowa. Kibolsko-pisowsko-konfederacka, teraz będzie kraina mlekiem i miodem płynąca.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 11:30Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: slazakTreść komentarza: To będą zmarnowane pieniadze podatnika!Data dodania komentarza: 29.01.2026, 10:18Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: Ruby1920Treść komentarza: Chlestowski jest z KO oczywisxienze ta spółka robi pod górkę Michalkowi. Trzymej się chopie i ni dej się tym politykierom. Ino RuchData dodania komentarza: 29.01.2026, 10:13Źródło komentarza: Co ze wsparciem dla Ruchu Chorzów? Dotacja celowa pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: obywatelTreść komentarza: Jedzie taki kretyn jak szaleniec, stwarza zagrożenie, ma gdzieś społeczeństwo i czyje się jeszcze pokrzywdzony działaniami służab Ale jak rozbije to przyjdzie oczywiście do państwowej służby zdrowia po ratunek, bo przecież mu się należała będzie pomoc, za kasę tego samego społeczeństwa którym pogardza.Data dodania komentarza: 29.01.2026, 09:46Źródło komentarza: 320 km/h na A4 w Chorzowie. Policja szuka świadków i prosi o pomoc
Reklama
Reklama