Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Historia memów, kiedy był ich początek?

Humorystyczne obrazowanie rzeczywistości społeczno-politycznej jest nieodzownym elementem wielu społeczności obecnych w Internecie. Żarty o wydarzeniach w temacie rozrywki, polityki, sportu lub innych części życia pokazywane są często w postaci tzw. memów. Jaka jest historia tego gatunku wypowiedzi internetowej? Czym tak naprawdę są memy?
Historia memów, kiedy był ich początek?

Historia memów sięga wbrew pozorom wielu lat i wcale nie jest pojęciem nowym. Najczęściej żartobliwe komunikaty obecne są w tzw. społeczności internetowej od wielu dekad i pomagają wyrazić wiele uczuć, będąc niekiedy dobitnym komentarzem na dany temat. Nie każdy jednak wie, że memy to nie tylko publikowane w sieci obrazki. W takim razie co to takiego?

Czym są memy? Co warto o nich wiedzieć?

Internetowy mem to gatunek wypowiedzi (najczęściej w formie humorystycznej), który ma na celu trafny komentarz bieżącej sytuacji w określonej tematyce. Memy wykorzystują elementy kultury, popularne powiedzenia oraz historię zdarzeń popularnych w Internecie. To gra słów, obrazów i dźwięków, mających stanowić spójny przekaz.

Najpopularniejsze memy to obrazki z zabawnymi, celnymi komentarzami do określonych zdarzeń lub sytuacji społecznej. Często wykorzystują wizerunek znanych osób, popularne fotografie czy ilustracje specjalnie przygotowane do memów. Zdarzają się jednak takie oparte np. na muzyce (np. rickrolling czyli dowcip internetowy zawierający teledysk do utworu Ricka Astleya pt. „Never Gonna Give You Up”.).

Najpopularniejsze memy pokazywane są w wielu wersjach językowych i różnych zakątkach świata. Wzór przygotowywania mema nazywa się „templatką”. Mogą to być np. dwa charakterystyczne zdjęcia rapera Drake’a, który ma pokazywać dezaprobatę i aprobatę dla dwóch kompletnie przeciwstawnych pomysłów, przedmiotów lub idei.

Przeczytaj także: Jaki był pierwszy mem internetu?

Historia memów – kiedy pojawiły się w sieci i nie tylko?

Pojęcie mema w 1976 roku wprowadził Richard Dawkins. Biolog wskazał, że to najmniejsza jednostka przekazywania informacji kulturowej, porównując ją do genu (jako najmniejszy przekaźnik informacji genetycznej i biologicznej). W opinii antropologów kultury, memy pojawiły się jednak dużo wcześniej.

Jak bardzo? Niektórzy badacze wskazują, że pierwsze, obrazkowe komentarze o żartobliwym charakterze do sytuacji społecznej pojawiały się jeszcze w starożytnym Egipcie. Z pewnością potwierdzony jest przykład mema z lat 20. XX wieku.

Historia memów miała zacząć się w 1921 roku, kiedy w satyrycznym magazynie „The Judge” pojawił się obrazek przystojnego mężczyzny z podpisem: „Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie”. Drugi, pokazujący jego karykaturę skomentowano napisem: „Jak naprawdę wyglądasz”. Co ciekawe, motyw ten wykorzystywany jest do dziś.

Rozkwit memów to epoka Internetu, a szczególnie XXI wiek. W sieci pojawiły się fora internetowe z memami, a nawet dedykowane pod nie portale. Jaką rolę pełnią dziś? Tak naprawdę stanowią jeden z trzonów komunikacji z użytkownikami sieci na różnych płaszczyznach. Pozwalają w ciekawy sposób zaprezentować działania marketingowe określonej firmy, stanowią oręż w prowadzeniu polityki, a także są świetna odskocznią od szarej rzeczywistości.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Uzdalnieni.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EwelinkaTreść komentarza: Sprzedać, zabudować i zyc dalej. Na co nam ruina PRZY (nie W) Parku Śląskim. Chorzow nie ma atrakcyjnej zabudowy mieszkaniowej. Pora to zmienić. Ściągnąć ludzi do tej dziury, jesli nie do centrum to chociaz na obrzeża. Z tej dziury nic nie będzie, ani parku, ani targów, ani ośrodka nauki.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 16:03Źródło komentarza: Tereny po OPT w Chorzowie. Zandberg: "Polską rządzi zjednoczona partia deweloperów i banksterów"Autor komentarza: asTreść komentarza: Czy ktos rozsadny sie zastanawial nad wyburzeniem estakady doprowadzi to do tego ze rynek bedzie zakorkowany chyba ze Prezydent zezwoli na wjazd tylko i wylacznie samochodam na numerach Chorzowskich gdzie beda mogli sobie skrucic droge z Katowic do Bytomia i dakejData dodania komentarza: 22.07.2025, 14:15Źródło komentarza: Poseł Konfederacji wnosi w Sejmie o pomoc w odbudowie estakadyAutor komentarza: RRTreść komentarza: Pełna zgoda. Trudno nazwać hejtem nazywanie rzeczy po imieniu. Tylko co zrobić żeby tacy ludzie nie mieli wpływu na nasze życie. Oni wracaja jak bumerang. Ciągle ich gdzieś upychaja. A to do parku a to do komunikacji albo innych spółdzielni. Potem wszystko wygląda tak jak wygląda czyli marnotrastwo, krótkowzroczność itd... itp.Data dodania komentarza: 22.07.2025, 08:42Źródło komentarza: Andrzej Kotala: "Fala hejtu zniechęciła mnie do kandydowania"Autor komentarza: JaTreść komentarza: Prawda to nie hejt Nieudolny był i jest i za grosz szacunkuData dodania komentarza: 22.07.2025, 07:22Źródło komentarza: Andrzej Kotala: "Fala hejtu zniechęciła mnie do kandydowania"Autor komentarza: JaTreść komentarza: Widząc co ten człowiek wyrabia jedno wiem nie powinien zajmować takich stanowisk . A prawda to nie hejt . Jak ktoś jest nie udolny to po prostu tak jest a nie hejt .Data dodania komentarza: 22.07.2025, 07:19Źródło komentarza: Andrzej Kotala: "Fala hejtu zniechęciła mnie do kandydowania"Autor komentarza: WnerwionyTreść komentarza: Dlaczego na zamkniętym odcinku T6 nie ma komunikacji zastępczej w postaci autobusu jak bylo podczas ostatniego kilkuletniegi remontu estakady? Tak dbają o nas tramwaje śląskie?Data dodania komentarza: 21.07.2025, 16:45Źródło komentarza: Autobus zderzył się z samochodem osobowym. Trzy osoby poszkodowane [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama