Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 08:36
Reklama

Chorzowskie Muzeum zyska interaktywną przestrzeń. Dzięki specjalnej grze zwiedzający wcielą się w hutniczych strategów

Projekt "Hutnicze Centrum Dowodzenia - przestrzeń edukacji i eksploracji" uzyskał dofinansowanie z programu ZIT. W ramach tej inwestycji w Muzeum Hutnictwa powstanie interaktywna ekspozycja, obejmująca adaptację czterech pomieszczeń oraz zakup nowoczesnego wyposażenia.
Chorzowskie Muzeum zyska interaktywną przestrzeń. Dzięki specjalnej grze zwiedzający wcielą się w hutniczych strategów

Autor: Martyna Majewicz

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to forma współpracy samorządów współfinansowana z Funduszy Europejskich. Partnerstwa miast i otaczających je gmin oraz władze województw wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia. Formuła ta umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co przekłada się na większe oddziaływanie realizowanych wspólnie przedsięwzięć.

W ostatnim czasie ogłoszone zostały wyniki naboru z obszaru działania "9.1. Zwiększenie roli kultury i turystyki w rozwoju subregionalnym - ZIT". Do dofinansowania wybrano 15 projektów na łączną kwotę ponad 82 mln zł, a wśród nich znalazł się ten pn. "Hutnicze Centrum Dowodzenia – przestrzeń edukacji i eksploracji", który to realizowany będzie w chorzowskim Muzeum Hutnictwa.

Nowa inwestycja wzbogaci ofertę edukacyjną i kulturalną miasta

Dzięki dofinansowaniu wynoszącym ponad milion (dokładnie 1 039 240,46 zł) w Muzeum Hutnictwa powstanie interaktywna przestrzeń edukacyjno-wystawiennicza, gdzie zwiedzający staną się uczestnikami gry. Poprzez rywalizację, rozwiązywanie zadań oraz zagadek będą mogli oni poznać zagadnienia związane z hutnictwem, chemią, fizyką, współczesnym przemysłem czy ekologią. Ekspozycja obejmie adaptację czterech pomieszczeń oraz zakup nowoczesnego wyposażenia. W projekcie wykorzystane zostaną tradycyjne narzędzia edukacyjne, ale też multimedia, a więc pojawią się tam m.in. playery oraz monitory.

- Zachowanie i pielęgnowanie pamięci o potencjale kulturowym danego terenu, wymaga dostosowania oferty kulturalnej do nowych atrakcyjnych form, które zachęcą zwłaszcza ludzi młodych do odwiedzenia instytucji kultury. Nowoczesne wystawy muzealne wymagają interdyscyplinarnych narracji, dopasowanych do potrzeb odbiorców – nie zawsze wymagają multimediów, ale warto czasem wykorzystać je dla objaśnienia prezentowanych zabytków - podkreślają w Wydziale Promocji i PR Urzędu Miasta Chorzów. - Pracownicy Muzeum Hutnictwa, podczas otwartych imprez takich jak Noc Muzeum czy Industriada, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych regionu, często spotykają się ze stwierdzeniem młodego odbiorcy, iż "od kultury wymagają nowoczesności". Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym podjęto decyzję o utworzeniu w zabytkowych przestrzeniach Muzeum Hutnictwa multimedialnej wystawy, za pomocą której realizowane będą działania kulturalne i edukacyjne - dodają w chorzowskim magistracie.

Aktualnie Miasto czeka na podpisanie umowy o dofinansowanie, by móc rozpocząć działania. Jednocześnie prowadzone są prace merytoryczne, pozwalające na dopracowanie wszystkich szczegółów. W pierwszym etapie ogłoszone zostanie postępowanie i wybór wykonawcy zadania, po tym z kolei doprecyzowany zostanie harmonogram prac. Za realizację projektu, który planowo ma być gotowy w połowie 2026 roku, odpowiedzialne będzie Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Projekt ma być łącznikiem pomiędzy tradycją a współczesnością, poprzez podjęcie dialogu między przedstawicielami różnych pokoleń. Działania te mają budować fundamenty naszej tożsamości. Wydarzenia towarzyszące będą służyć przepływowi informacji i stanowić źródło wiedzy o dziedzictwie kulturowym małej ojczyzny. Zamysłem jest nieustający rozwój podjętej tematyki, poszerzanie treści powstałego materiału poprzez angażowanie członków tutejszej społeczności do dalszych działań. W wyniku realizacji projektu nastąpi poprawa dostępu do oferty i infrastruktury kultury umożliwiającej wszechstronny rozwój mieszkańców - podsumowuje Wydział Promocji i PR.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Mark87Treść komentarza: To był słaby rokData dodania komentarza: 17.05.2025, 23:23Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: ĆmaTreść komentarza: OBY to był już jego koniec. Trzeba zrobić referendum. Ale jak dalej będzie się zastraszało ludzi to nikt się nie odważy stanąć do walki z bandytami z UM.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 20:12Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Obecni nie są świeci ale czy chcemy teraz miec w radzie niekompetentnych kolesi Michałka którymi będzie manipulować i zamiast o mieszkańcach myslec będą robic pod Prezydenta? CHSM nie jest własnością UM i nie powinna mieć nic z Tym wspólnegoData dodania komentarza: 17.05.2025, 20:05Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Wiadomo, że rodzina musi być na swoim. Michalek teraz chce być wielkim Zbawicielem miasta i zarządzać wszystkim a ludzie ktorzy go wsparli w kamapnii musza miec z tego profity. Jak to w korpo bywa. Sam najpierw wytykał obecnej wladzy kolesiostwo a sam robi dokładnie tak samo. Wpycha niekompetentnych ludzi gdzie się da, którymi może manipulować. Zaraz pozamyka wszystko co się da. W CHSM jak w UM i spółkach wypowie umowy i wprowadzi swoich znajomych pod przykrywką oszczędności i pozniej tylko te pieniądze, nasze z czynszów przeleje na konto nowego stadionu dla Ruchu.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 20:02Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: ĆmaTreść komentarza: Niestety ale nie przedstawiono żadnych konkretów a same wyniki zostaly zmanipulowane. Np. Pan Prezydent chwali się, że wydał więcej pieniędzy na edukację aniżeli władza poprzednia ale nie pokazał struktury wydatków ani porównania tej struktury do roku poprzedniego. Jeżeli koszty wynagrodzenia i utrzymania placówek wzrosły to naturalnie na edukację wydano więcej ale o tym już Pan Prezydent nie wspomina tylko chwali się że wydał więcej co jej bezczelnym kłamstwem. A teraz zamyka przedszkola i nikt nawet o tym nie pisze. Naprawdę tak wszyscy są zastraszeni? Czy bandyci już nami manipulują i mają władze w mieście?Data dodania komentarza: 17.05.2025, 19:47Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]Autor komentarza: ZdeguzdowanyTreść komentarza: Wynik jak najbardziej adekwatny do działań PrezydentaData dodania komentarza: 17.05.2025, 18:12Źródło komentarza: Prezydent Chorzowa podsumował pierwszy rok kadencji. Zobacz wyniki naszej ankiety! [GALERIA]
Reklama