Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 27 lipca 2026 22:33
Reklama Baner reklamowy

Zmarła Anna Knysok. Była dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich i wiceministra zdrowia

W wieku 75 lat zmarła Anna Knysok – urodzona w Chorzowie pielęgniarka, psycholog kliniczny, działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL oraz wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka.
Zmarła Anna Knysok. Była dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich i wiceministra zdrowia

Anna Knysok urodziła się 19 lipca 1951 roku w Chorzowie. Z wykształcenia była pielęgniarką oraz psychologiem klinicznym. Swoją karierę zawodową związała z lokalną ochroną zdrowia, pracując m.in. w Szpitalu Miejskim w Chorzowie. Za swoją postawę i wkład w rozwój lokalnej społeczności została wyróżniona medalem „Za zasługi dla Miasta Chorzowa”.

Zaangażowanie w chorzowską „Solidarność” i opozycję

Kiedy w 1980 roku powstawał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Anna Knysok stała się jedną z kluczowych postaci współtworzących struktury związkowe na terenie Chorzowa.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku nie zaniechała działalności opozycyjnej. Zaangażowała się w organizowanie pomocy charytatywnej i finansowej dla rodzin osób internowanych i uwięzionych. Brała udział w zbiórkach funduszy w chorzowskich zakładach pracy (m.in. w Hucie Batory) oraz dostarczała najpotrzebniejsze artykuły żywnościowe osobom poszkodowanym przez władze komunistyczne.

W kolejnych latach aktywnie uczestniczyła w działalności podziemnej – współtworzyła i kolportowała niezależne pismo „Nasza Solidarność” oraz inne materiały drugiego obiegu.

Za swoją działalność opozycyjną została w kwietniu 1983 roku aresztowana pod zarzutem dążenia do obalenia ustroju PRL oraz udziału w nielegalnych strukturach. Trafiła do Aresztu Śledczego przy ul. Mikołowskiej w Katowicach.

Działalność państwowa i powrót do Chorzowa

W latach 90. włączyła się w pracę na rzecz reformy polskiego systemu ochrony zdrowia. W rządzie Jerzego Buzka (1997–2001) pełniła funkcję wiceministra zdrowia oraz pełnomocnika rządu ds. powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Była jedną z głównych współtwórczyń systemu Kas Chorych, który wprowadził ubezpieczeniowy model finansowania lecznictwa w Polsce.

W latach 2002–2019 była zawodowo związana z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie, zajmując m.in. stanowisko dyrektora tej placówki.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Darek Treść komentarza: Zabłądzili? Data dodania komentarza: 27.07.2026, 12:55 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: Bogusław Treść komentarza: Ostatnio coś dużo tych pożarów w Polsce! Czyżby wojna hybrydowa? Data dodania komentarza: 27.07.2026, 12:54 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: Bogusław Treść komentarza: Stop szaleńcom za kierownicą! Ciekawe, czy był "wczorajszy", czy też na speedach? Data dodania komentarza: 27.07.2026, 12:48 Źródło komentarza: Potrącił jadącego na rowerze nastolatka. Zamiast pomóc, uciekł z miejsca zdarzenia Autor komentarza: No cóż Treść komentarza: Ta ekipa pana M, „zajedzie” wszystko…nieudacznicy rządzą miastem Data dodania komentarza: 26.07.2026, 07:22 Źródło komentarza: Plan ogólny Chorzowa unieważniony przez wojewodę Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Wystarczy koparka kilka wywrotek i spokoj! Widać obecnego to wszystko przerasta. Estakade pewnie nie otwiera ze względów zdrowotnych dla mieszkancow ech Data dodania komentarza: 25.07.2026, 09:57 Źródło komentarza: Hałda na ul. Floriańskiej pod lupą naukowców Autor komentarza: Bodek Treść komentarza: Straż jechała przez śląskie Trójmiasto Toszek-Rybnik-Lubliniec! Pojmujesz? Data dodania komentarza: 25.07.2026, 09:34 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA]
Reklama
Reklama