Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 27 lipca 2026 08:22
Reklama Baner reklamowy

Ustawa metropolitalna podpisana

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o związku metropilitalnym. Według przyjętych przez Sejm (9 marca 2017 r.) przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać 1 stycznia 2018 r. 
Ustawa metropolitalna podpisana

Chorzów w Metroplii Śląskiej. Zobaczcie co na ten temat mówił prezydent Chorzowa.

Przypomnijmy:

https://www.tubachorzowa.pl/artykul/1911,sejm-uchwalil-ustawe-metropolitalna

 - Dzięki utworzeniu metropolii, zyskamy gospodarza, który będzie reprezentował Śląsk we wszystkich sprawach, które wykraczają poza kompetencje poszczególnych miast. Na pewno ułatwi to pozyskiwanie strategicznych inwestycji oraz dużych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Niezwykle ważne jest także finansowanie wspólnych działań, wejście w życie metropolii śląskiej oznacza dodatkowe 250 milionów na rozwój naszego regionu. Taka kwota umożliwi nam m.in. modernizacje publicznego transportu. To już najwyższy czas, aby podnieść standard komunikacji miejskiej na Śląsku - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Nowe przepisy stawiają jednak warunek – na obszarze metropolitalnym musi mieszkać 2 mln osób. Zgodnie z projektem ustawy związek metropolitalny muszą tworzyć gminy, które są już ze sobą powiązane (np. urbanizacyjnie), leżą na tym samym obszarze i są zamieszkane łącznie przez co najmniej 2 mln mieszkańców.

 - To bardzo specyficzny moment. Stanowi odstępstwo od reguły, że prezydent podpisuje ustawy w Pałacu Prezydenckim. W tym geście wyrażona jest pewna idea, pewne przesłanie. Ta ustawa bowiem jest tu podpisywana, bo jest tu kierowana, tu jest jej miejsce. Dziękuję wszystkim posłom i senatorom ze wszystkich stron politycznych za pracę nad tą ustawą. – mówił Andrzej Duda, prezydent RR.

- Rozpoczyna się walka z czasem do 30 czerwca. Zrobiliśmy milowy krok, ale teraz musimy się wszyscy zastanawiać, jak nasza metropolia ma wyglądać za 10 czy 20 lat. Jestem jak najbardziej otwarty na rozmowy z prezydentami, burmistrzami i wójtami w sprawie kompetencji metropolii. – dodał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

 

Źródło: sląkie.pl

Fot.: j.w.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: No cóż Treść komentarza: Ta ekipa pana M, „zajedzie” wszystko…nieudacznicy rządzą miastem Data dodania komentarza: 26.07.2026, 07:22 Źródło komentarza: Plan ogólny Chorzowa unieważniony przez wojewodę Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Wystarczy koparka kilka wywrotek i spokoj! Widać obecnego to wszystko przerasta. Estakade pewnie nie otwiera ze względów zdrowotnych dla mieszkancow ech Data dodania komentarza: 25.07.2026, 09:57 Źródło komentarza: Hałda na ul. Floriańskiej pod lupą naukowców Autor komentarza: Bodek Treść komentarza: Straż jechała przez śląskie Trójmiasto Toszek-Rybnik-Lubliniec! Pojmujesz? Data dodania komentarza: 25.07.2026, 09:34 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: Bodek Treść komentarza: Co ma piernik do wiatraka? Człowieku, nie pieprz wierszy, bo dziś nie pierwszy! Data dodania komentarza: 25.07.2026, 09:29 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: Bodek Treść komentarza: Przecież to nie apartamentowiec się palił! A swoją drogą, to ostatnio coś dużo pożarów w Tymkraju! :( Data dodania komentarza: 25.07.2026, 09:27 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA] Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Czyżby do Chorzowa zawitał jakis podpalacz? Data dodania komentarza: 23.07.2026, 20:35 Źródło komentarza: Pożar w centrum Chorzowa! Ogień w byłym banku [AKTUALIZACJA]
Reklama
Reklama