Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 15 marca 2026 20:48
Reklama Baner reklamowy

Pawilon CG zyska drugie życie. "To jest wartość, którą należy chronić, która wymaga adaptacji i trzeba coś z nią zrobić "

Ostatni z zachowanych pawilonów, które działały w ramach dawnego Ośrodka Postępu Technicznego, zostanie uratowany. Teren wraz z nieruchomościami wydzierżawi Franta Group, o czym zadecydowała dzisiaj Rada Miasta Chorzów.
Pawilon CG zyska drugie życie. "To jest wartość, którą należy chronić, która wymaga adaptacji i trzeba coś z nią zrobić "

Zlokalizowany na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku Ośrodek Postępu Technicznego uznawany był za najwybitniejszy kompleks wystawienniczy w Polsce. Powstały w latach 60. ubiegłego wieku obiekt obejmował kilkanaście futurystycznych budynków, inspirowanych nowoczesnymi osiągnięciami technologicznymi, które stworzone zostały na podstawie projektów tak uznanych architektów jak: Jerzy Gottfried, Zygmunt Winnicki, Henryk Buszko czy Aleksander Franta. 

Z biegiem czasu, wskutek postępującego upadku i degradacji kompleksu, podjęto decyzję o stopniowym zamykaniu i wyburzaniu hal. Do dzisiaj przetrwał tylko jeden pawilon - CG, który w 2019 roku zyskał status zabytku. Choć od wielu lat jest on w złym stanie, w końcu pojawiła się realna szansa na to, że w przyszłości to się zmieni.

Franta Group wzięła sprawy w swoje ręce!

W porządku obrad październikowej sesji Rady Miasta Chorzów znalazła się uchwała mówiąca o "wydzierżawieniu na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata, nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanowiącej własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Miasta Chorzów, położonej w Chorzowie przy ul. Targowej 7, 7A, 7B oraz wyrażeniu zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy". Chodzi tutaj właśnie o pawilon CG, którego wydzierżawieniem zainteresowana jest założona przez chorzowskiego architekta pracownia Franta Group.

Obecny podczas dzisiejszych obrad Maciej Franta opowiedział, co spowodowało o podjęciu takiej decyzji, a także zdradził swoje plany dotyczące zabytkowej nieruchomości.

- Nasza pracowania jakiś czas temu przeniosła się z Katowic z powrotem do Chorzowa i właśnie z tym miastem chcemy wiązać naszą przyszłość. Jest ono mi bliższe, ponieważ chodziłem tutaj do liceum, tutaj mieszkała moja rodzina. Jakoś emocjonalnie zawód, który uprawiam, wiąże się też z tym miejscem, znam je najlepiej i w nim najlepiej się czuję. Postanowiłem podjąć decyzję o tym, aby lokalizacja naszej pracowni i związanych z nią różnych inicjatyw była w Chorzowie, a przestrzeń, której potrzebujemy, musi być ciekawa. Przyszedł więc do głowy konkretny, odważny pomysł, żeby zamiast budować nowy obiekt lub coś wynajmować, zdecydowalibyśmy się na adaptację tego pustostanu - zaczął wypowiedź Maciej Franta.

Docelowo budynek miałby służyć w pierwszej kolejności pracowni, jednak jest on na tyle duży, że w planach jest stworzenie tam kompleksu multifunkcyjnego, związanego m.in. z aktywnościami edukacyjno-architektonicznymi, gastronomią czy przestrzenią dla mieszkańców.

- Dla nas to jest olbrzymie wyzwanie. Obiekt jest piękny, niesamowicie dobrze położony i nie ma co ukrywać, że jest to przestrzeń wyjątkowa, ale jest to dla nas pewne wyrzeczenie, ponieważ koszty jakie nas czekają są nie do końca policzalne i na pewno przekraczają wartość innego budynku, który można byłoby zbudować jako nową strukturę. Jednak osobiście nie jestem w stanie przeboleć faktu, że przez wiele lat nikt nie chciał zainteresować się tym obiektem i dlatego postanowiliśmy trochę odważnie, wdrażając w to nasze pomysły, zaproponować Miastu, że przejmiemy odpowiedzialność za to dziedzictwo - podkreślał Franta.

Wydzierżawienie przez Franta Group obiektu, to póki co jedyna szansa, na to, aby mógł on zyskać drugie życie, mimo tego wśród niektórych pojawiły się wątpliwości czy aby na pewno nie zostanie przeznaczony on na inwestycję deweloperską.

- Mogę zagwarantować, że jeśli ta wartość architektoniczna miałaby być przeznaczona na inwestycję deweloperską, to byłbym pierwszą osobą, która byłaby przeciwko temu. To jest wartość, którą należy chronić, która wymaga adaptacji i trzeba coś z nią zrobić. Trzeba pamiętać, że najlepszą i jedyną formą ochrony zabytku jest inwestycja. To, co Państwu zaprezentowałem jest propozycją jakiegoś wyjścia z sytuacji, wydaje mi się - korzystną dla wszystkich stron - podsumował Maciej Franta.

Za przyjęciem uchwały dotyczącej dzierżawy obiektu opowiedziało się 21 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Synek z CwajkiTreść komentarza: Budowa stadionu R jest szaleństwem i marnotrawstwem publicznego grosza. To jest nie do uzasadnienia ekonomicznie ani społecznie. Naprawdę Chorzów ma poważniejsze wydatki. Jak widać Ruch ma gdzie grać.Data dodania komentarza: 15.03.2026, 14:53Źródło komentarza: Niebieska seria trwa! Ruch ogrywa Stal na ŚląskimAutor komentarza: J.Treść komentarza: Piekna pogoda, sobota... widzów 11.000... po co nam stadion, ktorego nie zapelnimy nawet w polowie?Data dodania komentarza: 15.03.2026, 12:29Źródło komentarza: Niebieska seria trwa! Ruch ogrywa Stal na ŚląskimAutor komentarza: HmmmTreść komentarza: I bardzo dobrze 😀Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:42Źródło komentarza: Szymon Michałek w nowej radzie przy Prezydencie RP. W tym gremium dominują działacze PiSAutor komentarza: GooolTreść komentarza: Tak ani ławek dla starszych ludzi syf zalegający wszędzie gdzie ci od sprzątania miasta gdzie czystość i dziwić się że szczury sobie biegają w mieście....szok !!za co płacimy jak nikt nie sprząta kto za to odpowiada ...ale nowe deweloperski budować na wynajem w tym syfie....Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:35Źródło komentarza: Referendum: złożono wniosek, chcą odwołania Szymona Michałka!Autor komentarza: HohoTreść komentarza: Może i chlewiki i familoki...były tu od zawsze....ale ,ale czysto i schludnie było i na wiosnę czystość aż błyszczała na trawnikach itd..a dziś co....tak syf zalegających liści od pandemii...beton obsrany i do tego wystarczy miotła i pozamiatać to miasto .to tak w skrócie 😆Data dodania komentarza: 13.03.2026, 14:26Źródło komentarza: Prezydent o referendum: “Próbują wszystkich metod, żeby mnie stąd usunąć”Autor komentarza: Fan FrantyTreść komentarza: Czy Franta już zdążył skrytykować?Data dodania komentarza: 11.03.2026, 20:18Źródło komentarza: Parkowe Rosarium zostanie odnowione! Prace już ruszyły, a ich efekty poznamy za 12 miesięcy
Reklama
Reklama