Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 czerwca 2026 09:48
Reklama Baner reklamowy

Jakie działania podjąć, aby miejsca publiczne były dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami? O tym debatowano w Chorzowie [ZDJĘCIA]

W tym tygodniu w chorzowskim oddziale ZUS odbyła się konferencja nt. "Wdrażania i monitorowania dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami". Podczas wydarzenia podsumowano program Dostępność Plus, a także porozmawiano o wyzwaniach jak czekają urzędy w najbliższym czasie.
Jakie działania podjąć, aby miejsca publiczne były dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami? O tym debatowano w Chorzowie [ZDJĘCIA]

Od kwietnia bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego organizuje comiesięczne konferencje poświęcone wdrażaniu dostępności w instytucjach publicznych. Cykl ten ma na celu upowszechnienie funkcjonującego już od 5 lat programu Dostępność Plus, ale też podsumowanie tego, co dzięki niemu udało się osiągnąć, które rozwiązania się sprawdziły, a które wymagają jeszcze korekty.

Jedna z zaplanowanych konferencji odbyła się 7 listopada w chorzowskim oddziale ZUS. Podzielona została ona na trzy sesje tematyczne dotyczące: zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, postępowania skargowego na brak dostępności oraz narzędzi wsparcia w obszarze wdrażania dostępności.

- Z mojej perspektywy dostępność to zapewnienie możliwości realizacji potrzeb klientów. W przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli wypłaty emerytury, wypłaty zasiłku, jest to odpowiedzenie na jakiekolwiek pytania czy poinformowanie. Dostępność traktuję bardzo szeroko, nie tylko jako coś wyłącznie dla osób, które mają dysfunkcję wzroku, słuchu czy problemy z poruszaniem się, ale to są również seniorzy, matki z dziećmi, więc tak naprawdę dostępność dotyka całego spektrum społeczeństwa. W zależności od tego o jakim kliencie mówimy, każdy z nich powinien mieć zagwarantowaną możliwość dostępu do jednostki w sposób architektoniczny, to znaczy, żeby bez problemu wejść do obiektu, ale też żeby móc skontaktować się poprzez różne kanały elektroniczne. To są właśnie wszystkie elementy, które wpływają na tę dostępność i mają skutkować tym, że klient mający potrzebę informacji czy załatwienia pewnej sprawy, taką sprawę po prostu skutecznie załatwia - podkreślał podczas konferencji Mariusz Jedynak, Członek Zarządu ZUS. 

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził już wiele rozwiązań wpływających na komfort osób ze szczególnymi potrzebami. Oznakowania w języku Braille'a, oklejone przeszklenia (aby osobowe niedowidzące mogły bezpiecznie się poruszać), wyznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, otwierające się automatycznie drzwi, wideorozmowy w języku migowym, duże windy, ustawienie urządzeń (takich jak dzwonki, automaty kolejkowe) tak, by osoby na wózkach mogły z nich korzystać czy specjalna kontrastowa wersja tekstowa strony internetowej dla osób słabowidzących - to tylko niektóre z udogodnień, które sprawiają, że ZUS jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej dostosowanych dla klientów urzędem w Polsce.

Obowiązek dla instytucji publicznych

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nałożyła nowe obowiązki na wszystkie instytucje publiczne, czyli nie tylko urzędy, ale też szkoły, ośrodki kultury czy placówki służby zdrowia. Podmioty te muszą spełniać minimalne wymagania w zakresie trzech obszarów dostępności, o których mowa w art. 6, tj. architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym. Za brak dostosowania się do regulacji mogą grozić kary. Za niezapewnienie dostępności przysługuje prawo złożenia skargi do Prezesa Zarządu PFRON, a ostateczny krok to nałożenie grzywny w celu przymuszenia do wykonania nakazu zapewnienia dostępności.

- To jest duża rola pracowników danej instytucji, ale też przede wszystkim, na pierwszym etapie, projektantów danego obiektu. To oni muszą od razu myśleć o potrzebach osób z niepełnosprawnościami i nie tylko. Są przecież też osoby bardzo niskiego wzrostu czy też osoby z zaburzeniami lękowymi, które potrzebują większej przestrzeni. Ważne jest zapewnienie obsługi oraz bezpieczeństwa, możliwości ewakuacji i dostępu do obiektu. My jako architekci musimy konsultować nasze rozwiązania z wieloma osobami, w tym ze strażakami oraz sanepidem. Jedna sprawa to jest projekt budynku a druga jego użytkowanie - mówiła Danuta Fredowicz ze Śląskiej Izby Architektów.

Choć niektóre z rozwiązań, takie jak przestawienie mebla, aby nie uniemożliwiał on poruszania osobie na wózku czy też pozwolenie na wejście do budynku z psem przewodnikiem nie wymagają nakładów finansowych, są też takie, które bez nich się nie obejdą. Od 2019 roku w ramach programu Dostępność Plus istnieje jednak tzw. Fundusz Dostępności pozwalający pozyskać środki na likwidację barier architektonicznych.

Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z instytucjami finansującymi udziela preferencyjnych pożyczek, które sprawiają, że nie tylko miejsca publiczne, ale też nasze domy stają się otwarte i dostępne dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami, rodziców małych dzieci, seniorów, a także osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami w mobilności, dzięki czemu mogą one brać równy udział w życiu publicznym oraz społecznym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: Kowal Treść komentarza: Jak nie, jak po dwoch latach rządow panprezydenta jest gorzej niż przed? To serio myslisz, ze gorzej nie bedzie? Data dodania komentarza: 11.06.2026, 16:15 Źródło komentarza: Trzęsienie ziemi w Tramwajach Śląskich. Prezes odwołany po akcji CBA, w tle zarzuty dla posła RP Autor komentarza: Magda Treść komentarza: Gorzej nie będzie Data dodania komentarza: 11.06.2026, 15:01 Źródło komentarza: Trzęsienie ziemi w Tramwajach Śląskich. Prezes odwołany po akcji CBA, w tle zarzuty dla posła RP Autor komentarza: Kibic Treść komentarza: Finał to pokaż sily 5:1 z Wisłą Płock, 6:0 z Beniaminkiem Krosno, 2:0 Warta Poznań. Polfinal 6:0 z Fakro Jelna no i wielki finał ponownie z Wartą Poznań 3:0. Data dodania komentarza: 11.06.2026, 08:56 Źródło komentarza: Złota Maja z Chorzowa! 13-latka Mistrzynią Polski w piłce nożnej Autor komentarza: Chorzowianin Treść komentarza: Kibole zadziałali… no cóż Data dodania komentarza: 10.06.2026, 21:19 Źródło komentarza: Referendum nie będzie. Za mało podpisów, aby odwołać Szymona Michałka Autor komentarza: Leni 234 Treść komentarza: dlaczego nie kursuje linia tramwajowa nr 9 ,gyz moglaby konczyc kurs na Rynku w Chorzowie,niekoniecznie musi kursowac do Stadionu Slaskiego.Jezeli ta linia przez okolo 90 lat kursowala do Chorzowskiego Rynku i nagle jakis "podciotek" zdecydowal,ze przedluzono ja do Stadionun Slaskiego gdzie i tak wozila POWIETRZE . Data dodania komentarza: 10.06.2026, 20:07 Źródło komentarza: Duże zmiany pod estakadą: wraca komunikacja miejska! Autor komentarza: slazak Treść komentarza: Tyle lat wszyscy to widzą jacy nieudacznicy zyciowi to zrobili! Takich ludzi nalezy natychmiast odwołać z takich stanowisk. Tyle miejsca tam jest i od razu należało to zrobic a nie czekac dziesiątki lat! Całe życie pracujemy na takich nieudaczników i karowrowiczow! Data dodania komentarza: 10.06.2026, 18:35 Źródło komentarza: Rewolucja na węźle A4 w Chorzowie! Będzie bezpieczniej i płynniej
Reklama
Reklama