Odżelazianie wody studziennej to nie opcja, a konieczność. Jeśli analiza parametrów wody wykazała przekroczenie dopuszczalnego stężenia żelaza (w Polsce norma to poniżej 0,2 mg/l Fe), to wiesz już, że potrzebujesz odżelaziacza – w przeciwnym razie szybko zauważysz brunatne zacieki i plamy na armaturze, toalecie, ubraniach czy płytkach w łazience i kuchni. Szukając rozwiązania tego problemu warto zainteresować się automatycznymi odżelaziaczami wody ze studni, które są rekomendowanym wyborem zwłaszcza do domu jednorodzinnego. Dlaczego? Poznaj najważniejsze argumenty.
Ekspert podpowiada: „W ostatnich latach na popularności zyskują odżelaziacze automatyczne, wyposażone w głowice elektroniczne do sterowania procesem regeneracji. Taka głowica sama wylicza ilość wody, po której uzdatnieniu konieczne jest zregenerowanie złoża – jest to więc bardzo wygodne i zwalnia użytkownika z konieczności doglądania odżelaziacza.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/41-odzelaziacze-wody
Szeroki wybór urządzeń do każdej wody
Automatyczne odżelaziacze to grupa filtrów, które świetnie radzą sobie z nawet bardzo problematyczną wodą. Jeśli stężenie żelaza jest wysokie, do tego dochodzi mocno przekroczona zawartość manganu czy niskie pH, to klasyczny odżelaziacz może niewiele zdziałać. W takiej sytuacji należy postawić na filtr ze złożem, które jest w stanie uzdatnić wodę do takiej jakości, jaka umożliwia jej wykorzystanie w gospodarstwie domowym – nawet do celów spożywczych.
Automatyczna praca = święty spokój
Dla wielu osób będzie to decydujący powód, dla którego wybiorą automatyczny odżelaziacz wody. Taki filtr nie wymaga praktycznie żadnej uwagi ze strony właściciela. Pracuje w pełni niezależnie, a wszystkim steruje elektroniczna głowica, która automatycznie uruchamia cykl regeneracji. Wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie nastawy (częstotliwość regeneracji i jej godzinę – najlepiej w nocy). W przypadku odżelaziaczy ze złożem regenerowanym chemicznie (solanką, nadmanganianem potasu) konieczne jest także okresowe uzupełnienie regenerantu w zasobniku.
Warto się zapoznać:
„ Badania hydrobiologiczne wody z instalacji domowych sieci wodociągów komunalnych zasilanych wodami podziemnymi” – czytaj tutaj: https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-d5cb0199-af17-440c-a945-741cec2ec8c7
Nie każdy automatyczny odżelaziacz wymaga regeneracji chemicznej
Na rynku są dziś dostępne automatyczne odżelaziacza wody ze studni, które wymagają jedynie płukania wstecznego, co znacząco obniża koszty ich eksploatacji – przykładem mogą być filtry na złożu Birm. Nie jest zatem tak, że użytkowanie automatycznego odżelaziacza jest znacząco droższe w porównaniu z klasycznym napowietrzaniem i filtracją na złożu kwarcowym.
Kompaktowa budowa, estetyczny wygląd
Nie są to może krytyczne argumenty, natomiast wiele osób doceni fakt, iż automatyczny odżelaziacz wody zajmuje bardzo mało miejsca, a jego wygląd nie odstrasza – śmiało można go zamontować np. w kotłowni czy w pomieszczeniu gospodarczym, bez konieczności ukrywania go przed wzrokiem.
Możliwość współpracy z hydroforem przeponowym
Ważną zaletą automatycznych odżelaziaczy jest to, że w większości nie wymagają wstępnego napowietrzania wody. Dzięki temu mogą być łączone z hydroforami przeponowymi, a te cieszą się dziś sporą popularnością wśród inwestorów prywatnych, ponieważ zajmują mniej miejsca niż hydrofory ocynkowane. Jeśli masz w domu zbiornik przeponowy, to tym bardziej postaw na automatyczny odżelaziacz.
Uwaga: „Zakup używanego odżelaziacza bez wiedzy na temat jego parametrów, przeznaczenia oraz dopuszczalnej zawartości żelaza w wodzie jest skrajnie nierozsądny. Taka stacja uzdatniania może nie poradzić sobie z oczyszczaniem Twojej wody, narażając Cię tylko na niepotrzebne koszty.” Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/zakup-uzywanego-odzelaziacza-wody-dlaczego-to-zly-pomysl,13113
Prosta instalacja
Automatyczne odżelaziacze wody są gotowe do montażu tuż za zaworem głównym wody. Instalacja jest stosunkowo prosta i mało rozbudowana, dlatego poradzi sobie z tym każdy, kto ma podstawowe pojęcie o hydraulice – umożliwia to zakup odżelaziacza na odległość (np. przez Internet) z dostawą do domu.
Pamiętaj natomiast, że automatyczne odżelaziacze wody znacząco różnią się między sobą rodzajem zastosowanego złoża i tym samym przeznaczeniem. Dobór takiego urządzenia musi zostać poprzedzony analizą jakości wody oraz uwzględniać szereg innych parametrów, jak np. wydajność studni i pompy czy sposób odprowadzania ścieków (szambo, kanalizacja czy przydomowa oczyszczalnia). Warto skonsultować się z ekspertem z zakresu uzdatniania wody i nie kupować urządzenia na chybił-trafił.
Autor, ekspert w branży hydrotechnicznej, hydraulicznej: Grzegorz Krysztofiak
Napisz komentarz
Komentarze