Bezpłatny nabór do Ośrodka–Edukacyjno–Wychowawczego w Chorzowie obejmuje dzieci i młodzież w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Dodatkowo muszą one posiadać aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Zajęcia edukacyjno – rehabilitacyjne w OREW Chorzów prowadzone są na podstawie rozporządzenia dotyczącego kształcenia ogólnego dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym. Podopieczni będą mieli okazję wziąć udział w programie nauczania uwzględniającym funkcjonowanie w środowisku, plastykę technikę, muzykę z rytmiką oraz wychowanie fizyczne. Zajęcia wyposażą ich w niezbędne umiejętności takie jak np. czytanie, pisanie, komunikowanie się czy też sporządzanie prostych posiłków. Całość realizacji programu umożliwia wysposażenie placówki, na której składa się m.in. platforma do badania zmysłów, balansowa platforma treningowa, sala doświadczania świata czy też pracownia muzykoterapii.
Rekrutacja prowadzona jest w ramach:
-
oddziałów edukacyjno – terapeutycznych – dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym z niepełnosprawnością sprzężoną. Zajęcia odbywają się w grupach 4-8 osobowych.
-
Oddziałów rewalidacyjno – wychowawczych – dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Zajęcia odbywają się w grupach maksymalnie 4-osobowych.
Dodatkowo OREW oferuje: zajęcia z logopedą, neurologopedą, psychologiem, oligofrenopedagogiem, tyflopedagogiem, surdopedagogiem, zajęciach rehabilitacyjne. Na terenie placówki znajdują się także lekarze specjaliści: pediatra neurolog dziecięcy oraz pediatra rehabilitant medyczny.
Więcej informacji na temat oferty znajdziecie na stronie OREW, profilu na portalu Facebook oraz pod numerem telefonu (32) 246 11 62.
Kilka słów o OREW:
W 1992 roku z inicjatywy grupy matek, które wychowywały niepełnosprawne dzieci, utworzona zostaje w Chorzowie organizacja zrzeszająca rodziców, którym zależało na zapewnieniu swoim niepełnosprawnym intelektualnie pociechom odpowiednich warunków sprzyjających ich rozwojowi. Tak zaczyna się historia chorzowskiego koła PSOUU. 15 lutego 1993 roku, przy dużym zaangażowaniu władz miasta chorzowskie stowarzyszenie otwiera pierwszą placówkę Ośrodek Rehabilitacyjno - Wychowawczy dla dzieci z upośledzeniem umysłowym z Chorzowa oraz miast ościennych. Początkowo placówka świadczyła usługi rehabilitacyjne dla 35 dzieci, a jej pierwszym kierownikiem została pani Małgorzata Brzozowska. Z czasem podopiecznych objętych opieką stowarzyszenia zaczęło przybywać, dlatego ważne stało się pozyskanie sponsorów, którzy pomogli by w doposażeniu istniejącego już ORW, wsparli działania zmierzające do otwarcia Warsztatu Terapii Zajęciowej, a przede wszystkim przyczyniliby się do stworzenia niepełnosprawnym dzieciom jak najlepszych warunków sprzyjających rehabilitacji fizycznej i społecznej – czytamy na stronie OREW.
Napisz komentarz
Komentarze