Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jesteśmy po to, by sobie pomagać

Mieszkała już w Mediolanie, Sydney i Paryżu, a od kilku lat przebywa w Nairobi, gdzie prowadzi autorski projekt Sewing Together. Co to takiego? Poprzez naukę szycia, pochodząca z naszego miasta Maja Kotala, aktywizuje tamtejsze kobiety, pomagając im zdobyć zawód krawcowej, dzięki któremu mogą polepszyć swoje życie.
Jesteśmy po to, by sobie pomagać

Jej przygoda z modelingiem zaczęła się, kiedy miała 16 lat. Wtedy wyjechała do Mediolanu. - To dało mi ogromną siłę, a także wzbudziło pragnienie dalszego podróżowania i odrywania świata. Kiedy tylko ukończyłam liceum, wiedziałam, że chcę zrobić sobie rok przerwy, by doświadczyć czegoś nowego. Chciałam skupić się na nauce języka, dlatego wybór padł na Australię, która wydawała mi się najciekawsza - mówi Maja Kotala.

Jak sama przyznaje, wyjechała do Australii marząc o podjęciu tam studiów. Tak też się stało, ponieważ niedługo później rozpoczęła naukę w jednej z najlepszych szkół projektowania mody - Fashion Design & Technology - TAFE w Sydney. Po zakończeniu studiów wyjechała do Paryża, gdzie przez parę lat rozwijała swoją karierę zawodową. Później przyszedł czas na kolejny etap, który - jak sama przyznaje - rozpoczęła z wewnętrznej potrzeby zachowania balansu w życiu.

- Miałam ogromne szczęście, że znalazłam się w takim punkcie, w jakim jestem obecnie. Zawdzięczam to ludziom, których spotkałam na swojej drodze, dlatego sama też chciałabym być pomocna dla innych. Tak zrodził się pomysł wykorzystania całej swojej wiedzy modelki, projektantki, sprzedawcy i agentki modowej, do stworzenia programu Sewing Together - wyjaśnia Maja Kotala.

Inicjatywa powstała w 2018 roku. Wówczas chorzowianka przebywała w Ugandzie, gdzie zaangażowała się działania w Social Innovation Academy w Mpigi, która pomaga miejscowej ludności w realizowaniu pomysłów na lokalny biznes. W kolejnym roku wyjechała do Nairobi w Kenii, gdzie przebywa do dziś, prowadząc kursy dla kobiet. W ten sposób pomaga im zdobyć umiejętności umożliwiające im podjęcie pracy zarobkowej.

- Wdzięczność lokalnej społeczności jest czymś, czego nie da się opisać słowami. Łzy radości i spełnienia najdobitniej pokazują, że to co robię, ma sens. Bardzo bym chciała, żeby więcej osób angażowało się w podobne przedsięwzięcia i pomagało sobie nawzajem. To, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, nie powinno stać na przeszkodzie w tym, by pomoc drugiemu człowiekowi - zaznacza.

Sewing Together funkcjonuje głównie ze środków własnych oraz darowizn przekazywanych przez osoby popierające inicjatywę. Program wspierany jest za pośrednictwem platform croudfoundingowych oraz poprzez sprzedaż kolekcji powstającej podczas jego realizacji.

- Aktualnie pracuję nad drugim etapem Sewing Together w Kenii. Po wyszkoleniu dziewczyn w Nairobi Girls Trening Center, chciałabym stworzyć dla nich stałe miejsce pracy w Mombasie. Będzie to nie tylko centrum szkoleniowe, ale i miejsce produkcji ze sklepikiem, w którym będzie można kupić nasze wyroby - mówi Maja Kotala. - Zachęcam do zakupienia od nas symbolicznego t-shirtu, ponieważ cały dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na rozwój Sewing Together. Jedna koszulka to jeden tydzień edukacji dla jednej z dziewczyn - dodaje.

Jeżeli zainteresowała Was historia Mai Kotali i chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat podejmowanych przez nią inicjatyw, będziecie mieć ku temu okazję 6 sierpnia. Spotkanie z chorzowianką odbędzie się o godzinie 18:00 w strefie młodych #Wolka przy ul. Wolności 3. Więcej informacji znajdziecie NA STRONIE WYDARZENIA na Facebooku.

 

Fot. Maja Kotala


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Lid KaTreść komentarza: To już jest koniec prezydenta Szymona Michałka, w ostatnim czasie słyszę tylko złe informacje na temat „namiestnika” Chorzowa. Wystarczył rok żeby mieszkańcy zrozumieli swój błąd, już się w język nie gryzą. Nieszczęśliwego Chorzowa nastał czas :(Data dodania komentarza: 16.05.2025, 23:03Źródło komentarza: Prezydent podsumuje rok urzędowania. Sprawdzamy kluczowe decyzjeAutor komentarza: Marta MagrowskaTreść komentarza: Dziwne Tylko negatywne komentarze na" 16stke Michałka" widzę same rzetelne konta i nie podstawionych ludzi. Panie redaktorze wstydź się!Data dodania komentarza: 16.05.2025, 20:23Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: Zaniepokojony mieszkaniecTreść komentarza: Grupa Michałka podszywa się pod Chsm. To jest kradzież znaku towarowego i wprowadzanie mieszkańców w błąd. Dodatkowo pani Kordela, pani Herman i p. Ahnert nie mieszkają w zasobach spółdzielni, więc po co się pchają? Chcą zniszczyć spółdzielnie jak wszystko czego dotkną.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:59Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ooo to trzeba to nagłośnić .brak słów kim ci ludzie są,podobno w wodociągów też jest nie za ciekawie ludzie są zastraszaniData dodania komentarza: 15.05.2025, 22:09Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: UWAGATreść komentarza: Ludzie, którzy chcą przejąć spółdzielnie są pokroju Śniechowskiego, a kto to? To obecny prezes Wodociągów, ale zasłynął fikcyjnymi meldunkami przed wyborami samorządowymi!!! Zdolni do wszystkiego! Uważajcie na nich!Data dodania komentarza: 15.05.2025, 17:29Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażemAutor komentarza: BolekTreść komentarza: Niskie opłaty - uśmiałby się kto. Od 30 lat, nic tylko podwyżki i podwyżki, po trochu, po więcej, na chama i inaczej. A ten zysk to gdzie idzie?Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:51Źródło komentarza: Przed wyborami do rady nadzorczej ChSM: wojna na ulotki i kandydaci z krótkim stażem
Reklama